Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Poporodowe zapalenie tarczycy (łac. thyreoditis post partum) jest chorobą destrukcyjną o podłożu autoimmunologicznym. Zapalenie tarczycy po porodzie występuje bardzo rzadko.

Ladit 280x336

Są to zaburzenia, które występują w ciągu pierwszego roku po porodzie. Na poporodowe zapalenie tarczycy choruje około 5% kobiet po porodzie.

Cierpi na nie połowa kobiet, u których w trakcie ciąży stwierdzono podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO.

Ryzyko poporodowego zapalenia tarczycy jest zatem w pewnym stopniu związane z tym parametrem.

W większość i przypadków poporodowe zapalenie tarczycy jest bezbolesne i samoograniczające. W przebiegu choroby dochodzi do zwiększenia poziomu hormonów tarczycy w ciągu pierwszych tygodni. Nadczynność tarczycy może przekształcić się w trwałą niedoczynność.

Poporodowe zapalenie tarczycy może współwystępować z depresją poporodową.

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem wydzielania wewnętrznego. Narząd wytwarza takie hormony, jak trójjodotyronina, tyroksyna i kalcytonina. Tarczyca wpływa na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforowa organizmu.

Narząd jest umiejscowiony w przednio-dolnej części szyi. Jej struktura składa się z dwóch płatów bocznych, które są połączone wąską cieśnią zwaną węziną. Tarczyca jest zaliczana do dużych gruczołów człowieka. W okresie ciąży może się ona powiększyć.

Ladit 160x600

Wielkość narządu ulega zmianom także w zależności od miesiączkowego cyklu. Tarczyca jest otoczona dwuwarstwową torebką z tkanki łącznej. Wewnętrzna warstwa jest połączona bezpośrednio z miąższem gruczołu. Miąższ jest zbudowany głównie z pęcherzyków.

Gruczoł tarczowy jest otoczony podwójną osłonka łącznotkankową składająca się z torebki włóknistej i powięzi tarczowej. Od torebki włóknistej do wnętrza tarczycy wnikają przegrody łącznotkankowe wraz z nerwami i naczyniami krwionośnymi.

Poporodowe zapalenie tarczycy można wyleczyć

Tarczyca jest bogato unaczynionym narządem zaopatrywanym przez około cztery do pięciu tętnic. Miąższ tarczycy składa się z pęcherzyków o okrągłym kształcie i różnej wielkości. Każdy z pęcherzyków zawiera koloid zwany tyreoglobuliną.

Gromadzi się w nim tyroksyna i trójjodotyronina. Pozostają one pod wpływem hormonu tyreotropowego zwanego w skrócie TSH wydzielanego przez przysadkę mózgową. Na tylnej powierzchni płatów tarczycy znajdują się gruczoły przytarczyczne.

Poza poporodowym zapaleniem tarczycy, nadczynnością i niedoczynnością może wystąpić też inne zaburzenie funkcjonowania gruczołu.

W obrębie tarczycy może się rozwinąć gruczolak tarczycy będący pojedynczym lub mnogim nowotworem łagodnym. Ma on postać guzka występującego w obrębie gruczołu tarczowego. Wykazuje on wzmożoną aktywność hormonalną. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.