Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Badanie na posiew moczu to badanie bakteriologiczne moczu. Zazwyczaj wykonywane jest jako badanie dodatkowe jeśli wyniki badania ogólnego moczu odbiegają od normy i wskazują np. na zakażenie układu moczowego.

Ladit 280x336

Posiew moczu wykonywany jest również, gdy występują pewne objawy charakterystyczne, do których należą m.in. bolesne uczucie parcia na pęcherz, trudności z oddawaniem moczu, krwiomocz czy też częstsze oddawanie moczu z odczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego.

Posiew moczu jest badaniem, które pozwala dokładnie określić ilość i rodzaj bakterii, które doprowadziły do wystąpienia stanu zapalnego.

Do każdego posiewu sporządza się również antybiogram, który pozwala dobrać skuteczny antybiotyk w zależności od rodzaju bakterii.

Mocz do badania oddaje się w specjalnie wyjałowionym pojemniku. Można go otrzymać w laboratorium lub zakupić w aptece.

Podobnie jak w przypadku badania ogólnego moczu tak i tutaj do badania oddaje się mocz z tzw. środkowego strumienia. Aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia próbki bakteriami, które znajdują się na skórze przed oddaniem moczu do badania zaleca się umycie zewnętrznych narządów płciowych.

Ladit 160x600

Ponadto próbka powinna by dostarczona do laboratorium w ciągu 1 ? 2 godzin od czasu oddania moczu. W innym wypadku próbkę należy schować do lodówki, gdyż dojdzie do namnożenia bakterii, a co za tym idzie ? do zafałszowania wyniku.

Bakterie rozmnażają się w temperaturze pokojowej (posiew moczu)

Badanie posiewu moczu trwa zazwyczaj kilka dni. W tym czasie mocz zostaje rozlany na płytkę z pożywką i pozostaje w urządzeniu zwanym cieplarką do czasu namnożenia bakterii i utworzenia przez nie kolonii.

Bakterie, które najczęściej zasiedlają układ moczowy to Enterococcus, Klebsiella, Proteus i Escherichia coli.

W wyniku posiewu moczu zaznaczony jest rodzaj występujących bakterii i jej stężenie (w mm moczu), a także rodzaj antybiotyku, na który bakteria jest wrażliwa.

Może się również zdarzyć sytuacja, w której w badaniu ogólnym moczu stwierdzona jest nadmierna ilość leukocytów oznaczająca stan zapalny, a wynik posiewu moczu jest negatywny to może to sugerować zakażenie grzybami lub nawet prątkami gruźlicy.

Aby potwierdzić taką diagnozę posiewy wykonuje się na specjalnych podłożach, a na wyniki czeka się do kilku tygodni. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.