Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Grzybnie promienicy składają się z Gram-dodatnich długich nitek. Spośród licznych szczepów dla człowieka prawdopodobnie chorobotwórcze są tylko dwa.

Ladit 280x336

Większość przypadków choroby jest wywoływana przez beztlenowy Actinomyces Wolff-Israeli.

Jest on sam w sobie nieszkodliwym pasożytem, często znajdowanym w jamie ustnej zdrowych ludzi. Objawy chorobowe występują dopiero po wniknięciu ciał obcych (włosie szczotki do zębów), po większych zranieniach (np. złamanie szczęki) lub w związku z przewlekłym zakażeniem okołoszczytowym korzeni martwych zębów.

Najważniejszym jednak warunkiem jest współdziałanie innych drobnoustrojów (ziarenkowce, wrzecionowce i inne).

Znacznie rzadziej zdarza się zakażenie zewnątrzpochodne przez tlenowca Nocardia asteroides, który występuje w przyrodzie (na przykład na trawach i zbożach) i bywa wdychany.

Wywołuje on niewielką część przypadków promienicy płucnej (nokardioza).

Przeniesienie promienicy z człowieka na człowieka praktycznie się nie zdarza.

Ladit 160x600

Występują różne objawy w zależności od rodzaju promienicy:

  • promienica płuc wraz z chorobami dróg oddechowych
  • promienica jamy ustnej, przełyku i żołądka
  • promienica opon

Rozpoznanie promienicy opiera się przede wszystkim na wykazaniu mikroskopowym grzyba w plwocinie, ropie lub strzępkach tkankowych. W około 90% przypadków można wykazać grzybnie: grudki wielkości ziarenka piasku lub główki od szpilki złożone z gęsto ułożonych nitek i zarodników.

Odróżnienie odmian grzyba na podstawie hodowli jest trudne i wymaga specjalnie nastawionej pracowni. Brak również odczynów serologicznych, które można by zastosować przy rozpoznawaniu. Promienicę okolicy żuchwy rozpoznaje się na podstawie odczynu ogniskowego po wstrzyknięciu podskórnie szczepionki promienicowej.

Leczenie promienicy

Leczenie opierało się dawniej na podawaniu jodku potasu, naświetlaniach rentgenowskich i zabiegach operacyjnych. Obecnie okazały się skuteczne różnorodne środki w tym antybiotyki.

Żaden z tych środków nie działa jednak bezwzględnie skutecznie.

Toteż przeważnie łączy się 2 tego rodzaju leki. Postać beztlenowa zarazka wydaje się bardziej wrażliwa na antybiotyki, postać tlenowa (nokardioza) ? na sulfonamidy. Wspomagające można zastosować autoszczepionkę lub szczepionkę promienicową.  Jedna odpowiedź do “Promienica objawy i leczenie, rodzaje i rozpoznanie promienicy”

  1. Promienicę wywołują BAKTERIE

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.