Prowadzenie samochodu a wada wzroku. Co trzeba wiedzieć?

Osoby z wadą wzroku mogą uzyskać prawo jazdy i prowadzić pojazdy, jeśli podczas jazdy będą nosiły okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Jest to niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu. Dla kierowców lepsze są okulary, czy soczewki?

Wada wzroku a uzyskanie prawa jazdy.

Przyszły kierowca przed podejściem do egzaminu na prawo jazdy jest zobowiązany do wykonania szeregu badań, których celem jest wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Kandydat na kierowcę, który ma wadę wzroku, zobligowany jest do zdawania egzaminu, a później do prowadzenia pojazdu w okularach lub soczewkach kontaktowych. Kierowca z wadą wzroku ma zapisane w dokumencie prawa jazdy adnotację, dotyczącą wymogu noszenia okularów lub soczewek podczas prowadzenia pojazdu. Osobne są oznaczenia dla okularów, soczewek kontaktowych, szkieł ochronnych, matowych oraz przepaski na oko. Niektórzy kierowcy mogą prowadzić pojazdy zarówno w okularach, jak i soczewkach kontaktowych. Prawo jazdy dla osób z wadą wzroku jest wydawane na ograniczony czas.

Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe?

Osoby mające zapis w dokumencie prawa jazdy o konieczności prowadzenia samochodu w okularach korekcyjnych, nie mogą jeździć w soczewkach kontaktowych, ponieważ policja może nałożyć na nich mandat. Najlepiej, aby lekarz odnotował, że podczas jazdy można nosić okulary oraz soczewki.

To, czy kierowca wybierze do jazdy okulary, czy soczewki zależy od upodobań i wygody. Jednak warto mieć na uwadze to, że soczewki zapewniają szersze pole widzenia, skutecznie poprawiają ostrość widzenia oraz zapewniają lepsze widzenie obwodowe, niż okulary. To dlatego doskonale sprawdzają się dla kierowców. Poza tym soczewki są praktycznie niewyczuwalne, dzięki nim można zupełnie zapomnieć o wadzie wzroku.

Soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne- które wybrać?

Nie ma większego znaczenia, czy kierowca wybierze soczewki kontaktowe jednodniowe, czy miesięczne. Różnica polega na tym, że soczewki miesięczne wymagają codziennego czyszczenia przy użyciu specjalnego płynu. Natomiast soczewki kontaktowe jednodniowe, po całodziennym użytkowaniu należy po prostu wyrzucić. Z pewnością kierowcy zawodowi, którzy wyjeżdżają w dalekie trasy, będą zadowoleni z używania soczewek jednodniowych, ponieważ nie będą musieli martwić się o właściwe przechowywanie i dezynfekcję soczewek. Warto pomyśleć o soczewkach światłoczułych, które dostosowują się do zmiennych warunków oświetlenia. Takie soczewki zmieniając swoje zabarwienie, regulują dopływ światła do oka. Dzięki temu niwelują efekt oślepienia, zarówno przez słońce, jak i poprzez reflektory innych samochodów podczas nocnej jazdy.