Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Przekwitanie (łac. menopausis) jest etapem w życiu kobiety przypadającym na czas  między wiekiem prokreacyjnym i początkiem starzenia się.

Ladit 280x336

Przekwitanie jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego oraz wiąże się z ustaniem czynności gonad. Przekwitanie występuje zwykle w wieku 45-55 lat i trwa przez około 1-2 lata.

Przekwitanie u kobiet jest zwykle poprzedzone okresem nieregularnego miesiączkowania. Zmiany, które towarzyszą przekwitaniu, dotyczą głównie jajnikowej syntezy estrogenu i progesteronu. Przekwitanie u kobiet jest związane z zaburzeniami regulacji autonomicznego układu nerwowego oraz zmianami sfery emocjonalnej. W późniejszym wieku dochodzi do osteoporozy.

Przekwitanie u kobiet mają zwykle charakter naturalny lub fizjologiczny. Dochodzi do niego w wyniku procesu starzenia się kobiety. Dochodzi do końcowej atrezji niemal wszystkich komórek jajowych. Przedwczesne przekwitanie a miesiączka jest jednym z zagadnień badanych przez współczesną medycyną.

Miesiączkowanie może zostać zaburzone w rezultacie przyjmowania leków. Przedwczesne przekwitanie mające swe źródło w farmakoterapii nosi nazwę menopauzy wywołanej farmakologicznie. Przedwczesna menopauza może być też wywołana zaburzeniami układu immunologicznego, cukrzycą lub chorobą tarczycy.

Ladit 160x600

Osobną kwestią jest przekwitanie a ciąża.

 

W okresie menopauzalnym zmniejsza się produkcja estrogenów i czynność jajników powoli wygasa. W ciągu kilku miesięcy dochodzi do bezpłodności fizjologicznej i kobieta nie jest zdolna do zajścia w ciążę. W okresie przedmenopauzalnym, gdy występują nieregularne miesiączki, może wystąpić cykl owulacyjny.

W okresie okołomenopauzalnym kobieta może zajść w ciążę.

Przekwitanie mężczyzn jest okresem w życiu mężczyzny zwanym także andropauzą. Zapowiada zbliżające się wejście w okres starości. Dochodzi wówczas do niedoboru androgenów, zmiany w układzie endokrynnym oraz innych zmian biochemicznych w organizmie starzejącego się mężczyzny.

Dodatkowo, towarzyszą temu objawy psychofizyczne, które umożliwiają lepszą diagnozę andropauzy. Dochodzi do spadku stężenia hormonów testosteronu, estradiolu i estronu, hormonu wzrostu i melatoniny.

Z upływem lat dochodzi do stopniowego zmniejszenia się stężenia niektórych hormonów,  w tym przede wszystkim hormonów płciowych estrogenów i androgenów. Najczęściej duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Przy diagnozie andropauzy trzeba pamiętać o tym, aby brać pod uwagę nie tylko status hormonalny, ale także inne zmiany biochemiczne, do których dochodzi w organizmie starzejącego się mężczyzny.  Jedna odpowiedź do “Przekwitanie”

  1. Ja już w okresie przekwitania zaczęłam stosować Menopauzin gdyż zaczęły się u mnie uderzenia gorąca co było bardzo nieprzyjemne i niewygodne.A jak to powiadają lepiej zapobiegać niż leczyć 🙂

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.