Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Przełom hiperkalcemiczny jest stanem, który bezpośrednio zagraża życiu. Przyczyny przełomu hiperkalcemicznego są związane ze stanem bezpośredniego zagrożenia życia wywołanym wysokim stężeniem wapnia w surowicy krwi.

Ladit 280x336

Podłożem przełomu hiperkalcemicznego jest z reguły przewlekła i nierozpoznana nadczynność przytarczyc.

Przełom hiperkalcemiczny może być też spowodowany hiperkalcemią występującą w przebiegu procesu nowotworowego.

Rzadkie przyczyny przełomu hiperkalcemicznego to choroba Addisona i zatrucie preparatami witaminy D i tiazydami.

Obraz kliniczny przełomu hiperkalcemicznego obejmuje odwodnienie wywołane moczówką prostą. Występuje ona w wyniku nieprawidłowego działania wazopresyny zwanej też hormonem antydiuretycznym.

Poza tym chorobie mogą towarzyszyć wymioty. Przełom hiperkalcemiczny wiąże się z głębokimi zaburzeniami świadomości, w tym między innymi splątaniem, osłupieniem i śpiączką. W przebiegu choroby mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, tachykardia oraz nadmierne pragnienie zwane polidypsją.

Obraz kliniczny omawianego stanu patologicznego może obejmować poliurię, czyli wielomocz. Chory często narzeka na bóle brzucha, nudności i jadłowstręt.

U około 20% chorych występuje ostre zapalenie trzustki. W razie pojawienia się gorączki oraz zaniku odruchów ścięgnistych należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Ladit 160x600

Stan ten prowadzi do śpiączki i zgonu.

Przełom hiperkalcemiczny kontra powikłania.

Pierwotna nadczynność przytarczyc jest chorobą, która powoduje groźne powikłania. Jednym z nich jest opisany wyżej przełom hiperkalcemiczny. Pierwotna nadczynność przytarczyc jest spowodowana uszkodzeniem komórek narządu.

Defekt powoduje nadprodukcję parathormonu i zmniejszenie wrażliwości na supresyjne działanie podwyższonego stężenia wapnia w surowicy. Pierwotna nadczynność przytarczyc może być spowodowana pojedynczym lub mnogim gruczolakiem przytarczyc, albo rakiem przytarczyc. Pierwotna nadczynność przytarczyc może być objawem guza Wilmsa lub potworniaka.

Parathormonu a przełom hiperkalcemiczny.

Przełom hiperkalcemiczny jest związany z nadprodukcją parathormonu odpowiadającego za regulowanie gospodarką wapniową.

Polipeptydowy hormon składa się z ponad osiemdziesięciu czterech aminokwasów. Hormon jest wytwarzany w przytarczycach z pre ? pro -parathormonu.

Docelowym narządem dla PTH są nerki i kości. Hormon powoduje zwiększenie uwalniania wapnia w kościach.

W nerkach hormon zwiększa wchłanianie zwrotne jonów wapnia. Jeżeli w organizmie znajduje się zbyt mało opisanego hormonu dochodzi do stanu zwanego hipokalcemią. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.