Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Przełyk Barretta jest patologicznym stanem, którego istotą jest wystąpienie ognisk metaplazji jelitowej w obrębie błony śluzowej przełyku.

Ladit 280x336

Niepokojące zmiany występują w dolnej części przełyku. Przełyk Baretta powoduje zastąpienie nabłonka wielowarstwowego płaskiego nabłonkiem walcowatym.

Ten drugi jest charakterystyczny dla żołądka, a nie przełyku.

Przełyk Barretta wiąże się z przemieszczeniem granicy między dwoma rodzajami nabłonka. Zwyczajowo jest ona nazywana linią Z. Przełyk Barretta jest uznawany za zmianę przedrakową.

Dolegliwość o której mowa znacząco zwiększa ryzyko rozwoju raka przełyku.

Przyczyny przełyku Barretta są związane z przewlekłym zarzucaniem treści żołądkowej oraz zapaleniem błony śluzowej przełyku. Patologiczny stan występuje częściej u mężczyzn. Mechanizm patofizjologiczny jest ściśle związany ze wspomnianą już metaplazją.

Proces polega na pojawieniu się odmiennych czynnościowo i morfologicznie komórek. Metaplazja może wystąpić w tkance łącznej, albo nabłonkowej. Na podłożu tego procesu najczęściej dochodzi do rozwoju nowotworów.
Metaplazja polega na tym, że komórki zmieniły pierwotny typ zróżnicowania.

Proces ten jest odpowiedzią adaptacyjną na stałe pozostawanie pod wpływem chronicznego podrażnienia, karcynogenu lub patogenu.

Ladit 160x600

Przyczyna przełyku Barretta jest związana z refluksem przełyku.

Treść stale podrażnia błonę śluzową przełyku powodując wystąpienie niepokojących zmian. Choroba refluksowa przełyku polega na tym, że kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku. Powodem tego jest niesprawność zwieracza dolnego przełyku.

Zapobieganie przełykowi Barretta polega na leczeniu choroby refluksowej przełyku.

W przeciwnym razie może dojść do metaplazji. Choroba refluksowa przełyku jest dość łatwa do zdiagnozowania. Chory odczuwa szereg charakterystycznych objawów.

Typowy zespół refluksowy występujący najczęściej to zgaga. Poza tym choroba może być związana z zapaleniem lub zwężeniem przełyku, albo z przewlekłym zapaleniem krtani czy też astmą oskrzelową. Wśród powikłań refluksowej choroby przełyku można wyróżnić zwężenie i owrzodzenie przełyku.

Poza tym w przebiegu wspomnianego schorzenia niekiedy dochodzi do krwawienia i niebezpiecznej perforacji.

Wśród powikłań refluksu przełyku wymienia się także przełyk Barretta.

Na podłożu patologicznego stanu może rozwinąć się wspomniany wcześniej rak przełyku.

Nowotwór złośliwy rozwija się z nabłonka płaskiego, albo gruczołowego. Najczęściej objawia się dysfagią, czyli niemożnością połykania.

Rozpoznanie jest stawiane na podstawie badania histopatologicznego wycinka nabłonka pobranego podczas endoskopii. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.