Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Przepuklina uwięźnięta (łac. hernia incarcerata) jest chorobą polegającą na zakleszczeniu zawartości przepukliny. W konsekwencji dochodzi do upośledzenia pasażu treści jelitowej i ukrwienia narządu.

Ladit 280x336

Przepuklina uwięźnięta powoduje silne dolegliwości bólowe w miejscu przepukliny oraz szereg ogólnych symptomów świadczących o niedrożności jelita.

Chory może narzekać na ból brzucha i wzdęcia, a także na zatrzymanie gazów i stolca. Obraz kliniczny przepukliny uwięźniętej obejmuje tachykardię i leukocytozę.

Nieleczona przepuklina uwięźnięta prowadzi do martwicy fragmentu jelita.

Poza tym może ona doprowadzić do perforacji, zapalenia otrzewnej, wstrząsu septycznego i śmierci.

Uwięźnięcie przepukliny jest stanem, który najczęściej występuje u niemowląt i starszych osób. Uwięźnięcie przepukliny może wystąpić w razie nieodwracalnej przepukliny, albo w przypadku nowo powstałej.

Uwięźnięcie może być efektem zwiększonej fermentacji i wytwarzania gazów jelitowych dociskających ściany jelita. Powodują one ich zablokowanie w worku przepuklinowym.

Przepuklina uwięźnięta prowadzi do zaburzenia pracy jelit powodując utratę ich drożności i zaburzając ukrwienie.

Przepuklina jest zbudowana z kilku elementów.

Można wyróżnić cztery główne części budowy przepukliny, a dokładniej mówiąc zawartość, wrota, kanał i worek przepuklinowy.

Ladit 160x600

Zawartość przepukliny obejmuje narządy, które przedostały się do przepuklinowego worka. Wrota przepukliny są miejscem, w którym osłabiona tkanka umożliwia na wydostanie się zawartości przepukliny.

Z kolei kanał przepukliny jest miejscem, gdzie zawartość przepukliny jest miejscem, którędy zawartość przepukliny przedostaje się do innych tkanek.

Ostatnią częścią przepukliny jest worek przepuklinowy. Pełni on rolę miejsca, w którym zbiera się zwartość przepukliny oraz ma postać wypukłości otrzewnej.

Uwięźnięcie przepukliny jest typem przepukliny nieodprowadzalnej.

Worek przepukliny nie może zostać opróżniony.

Chory na przepuklinę uwięźniętą cierpi na gwałtowne, narastające bóle brzucha.

Poza tym pojawia się napięcie i zaczerwienienie guza przepuklinowego, gdzie do tej pory znajdowała się naprzemiennie znikająca i pojawiająca się przepuklina.

Można zmniejszyć dolegliwości bólowe towarzyszące chorobie poprzez położenie chorego na plecach i włożenie poduszki pod miednicę. Chory powinien podkurczyć nogi.

Mięśnie brzucha i pierścienia przepuklinowego rozluźnią się. Dzieciom może pomóc ciepła kąpiel łagodząca napięcie mięśni. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.