Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie przerostu prostaty opiera się głównie na zażywaniu odpowiedniej ilości środków farmakologicznych.

Ladit 280x336

Farmakologiczne leczenie przerostu prostaty skutecznie łagodzi dolegliwości przy oddawaniu moczu oraz może doprowadzić do zmniejszenia się gruczołu krokowego.

Leczenie przerostu prostaty w początkowym stadium wymaga przeprowadzenia farmakoterapii.

Zanim lekarz przepisze odpowiednie leki wykona kilka badań.

Najczęściej zleca się wykonanie badania USG prostaty oraz badania PSA polegającego na oznaczeniu markerów nowotworowych.

Leki na przerost prostaty mogą mieć postać preparatów przygotowanych na bazie wyciągów ziołowych.

Do ich produkcji wykorzystuje się takie rośliny, jak:

  • pokrzywa
  • pestki dyni
  • wyciąg z owoców palmy argentyńskiej
  • kora śliwy afrykańskiej

Preparaty przygotowane na bazie wymienionych wyżej roślin charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Ponadto, zmniejszają obrzęk w obrębie prostaty. W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowany przerost prostaty leczenie powinno zostać rozpoczęte jak najwcześniej.

Jego celem jest złagodzenie bólu i trudności w oddawaniu oczu. Preparaty stosowane obecnie w leczeniu przerostu gruczołu krokowego nie powodują skutków ubocznych. Środki te nie prowadzą do osłabienia popędu seksualnego.

Pacjent cierpiący na przerost prostaty odczuwa ból podczas oddawania moczu.

Dolegliwość jest spowodowana skurczem mięśni gładkich zlokalizowanych w obrębie dolnych dróg moczowych. W mięśniach są umiejscowione receptory zakończeń nerwowych. Chcąc pozbyć się dolegliwości bólowych należy zastosować alfablokery.

Ladit 160x600

Są to środki blokujące wspomniane wyżej receptory. W efekcie mięśnie gładkie zostają rozluźnione, a oddawanie moczu przestaje sprawiać ból. Alfablokery nie powodują obniżenia libido, ani nie zakłócają innych funkcji seksualnych.

Niemniej środki farmaceutyczne tego typu mogą powodować skutki uboczne, takie jak nagły spadek ciśnienia, bóle głowy lub zawroty.
W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowany zaawansowany przerost prostaty leczenie może wymagać zastosowania terapii hormonalnej.

Leki hormonalny ograniczają wpływ androgenów na rozrost prostaty. Są one rzadko stosowane.

Mechanizm działania leku polega na zmniejszeniu aktywności enzymu 5-alfa reduktazy.

Wspomniany enzym odpowiada za przekształcenie testosteronu do postaci dihydrotestosteronu.

Jest to substancja sprzyjająca rozrostowi prostaty.

Zażywanie preparatów hormonalnych o opisanym wyżej działaniu powstrzymuje rozwój choroby. Niemniej leki tego typu mogą spowodować zaburzenia erekcji i obniżenie libido.

Gdy lekarz zdiagnozuje wyjątkowo zaawansowany przerost prostaty leczenie wymaga przeprowadzenia operacji. Podobnie jest w przypadku, gdy terapia farmakologiczna nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, albo gdy rozrost stercza powoduje zatrzymanie moczu.

Jedną z technik stosowanych w leczeniu przerostu prostaty jest balonikowanie. Polega ono na wstawieniu stentów, które stale rozszerzają cewkę. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.