Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Przewlekłe zapalenie krtani (łac. laryngitis chronica) jest przewlekłą chorobą zapalną błony śluzowej krtani, posiadającą różnorodną etiologię.

Ladit 280x336

Przewlekłe zapalenie krtani można podzielić na:

  • swoiste zapalenie krtani (zapalenie gruźlicze krtani, zapalenie kiłowe krtani)
  • nieswoiste zapalenie krtani

W przebiegu zapalenia gruźliczego krtani dochodzi do zakażenia prątkami pochodzącymi z aktywnych ognisk gruźlicy w płucach. Dostają się one do krtani wraz z plwociną.

W zaawansowanym stadium schorzenia podczas laryngoskopii można zaobserwować charakterystyczny obraz ziarniniaków i owrzodzeń.

Pacjent cierpi na ból krtani promieniujący do ucha, chrypkę i kaszel.
W przebiegu przewlekłego nieswoistego zapalenia krtani może dojść do przerostu lub zaniku błony śluzowej, w zależności od typu zapalenia.

Przewlekłe zapalenie krtani a używki

Przyczyny przewlekłego zapalenia krtani są związane głównie z paleniem tytoniu, spożywaniem alkoholu, substancjami drażniącymi i niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Choroba może rozwinąć się z powodu nadużywania lub nieodpowiedniego używania głosu i zaburzeń drożności nosa.

Ladit 160x600

Inne przyczyny przewlekłego zapalenia krtani to częste bądź przewlekłe zakażenia dróg oddechowych rozwijające się w obrębie oskrzeli, migdałków lub zatok. Refluks żołądkowo-przełykowy i alergia również mogą przyczynić się do rozwoju opisywanej choroby.

Osoba cierpiąca na przewlekłe zapalenie krtani narzeka na suchy kaszel, dysfonię i chrypkę przez wiele miesięcy.

Odczuwa on dyskomfort w krtani z potrzebą odkrztuszania. Laryngoskopia wykazuje zaczerwienienie strun głosowych i ich pogrubienie. Lekarz może zalecić badanie histopatologiczne przerostowego przewlekłego zapalenia krtani.

Wykazuje ono parakeratozę, dyskeratozę, akantocytozę i keratynizację nabłonka. Innym badaniem umożliwiającym rozpoznanie przewlekłego zapalenia krtani są miejsca rogowacenia widoczne w postaci szarych zmian.

Jeżeli zostanie rozpoznane przewlekłe przerostowe zapalenie krtani pacjent powinien zostać objęty regularną kontrolą laryngologiczną.

Zmiany chorobowe są jednym ze stanów przedrakowych w rozwoju raka krtani. Krtań jest górnym odcinkiem układu oddechowego oraz pełni rolę nieparzystego narządu służącego do wydawania dźwięków.

Krtań jest odcinkiem łączącym gardło i tchawicę. Jeżeli dostaną się do niej drobiny pokarmu następuje mimowolna reakcja obronna.

Stosunkowo bogate unerwienie śluzówki krtani powoduje wykrztuszenie ciał obcych z krtani. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.