Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego (łac. otitis media chronica) jest często występującą chorobą w otolaryngologii.

Ladit 280x336

Przyczyny przewlekłego zapalenia ucha środkowego są najczęściej związane z zakażeniem górnych dróg oddechowych i zaburzeniami drożności nosa.

Nieprawidłowa drożność nosa może wynikać z infekcji górnych dróg oddechowych, zmian alergicznych lub przerostu migdałka gardłowego.

Rzadko zdarza się, aby zaburzenia drożności nosa był spowodowane zmianami o charakterze nowotworowym.

Obraz kliniczny przewlekłego zapalenia ucha środkowego obejmuje ból nasilający się głównie w pozycji leżącej i w nocy.

Pacjent może narzekać na bóle głowy i szum uszny o niskim nasileniu.

U większości pacjentów występują tak zwane objawy ogólne, czyli złe samopoczucie, gorączka, problemy ze snem i brak apetytu.

Niekiedy pojawia się wyciek z ucha.

Obrzęk ucha podczas zapalenia ucha środkowego.

Rozwój przewlekłego zapalenia ucha środkowego może doprowadzić do ciastowatego obrzęku za uchem oraz odstawania ucha. Przewlekłe zapalenie ucha środkowego może występować w różnych postaciach. Jedną z nich jest przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego należy do grona form przewlekłego procesu zapalnego, który oczy się w obrębie ucha środkowego.

Ladit 160x600

Choroba charakteryzuje się powstaniem zapalnego, guzopodobnego tworu nazywanego perlakiem. W przebiegu schorzenia dochodzi do niszczenia kości.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego przyczynia się do rozwoju groźnych powikłań. W przypadku tej postaci zapalenia ucha środkowego ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo wysokie.

Kiedy może dojść do pojawienia się przewlekłego zapalenia ucha środkowego?

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego występuje u osób w różnym wieku.

Niemniej perlak rozwijający się u dziecka posiada większą zdolność proliferacyjną oraz znacznie większą tendencję do nawrotów oraz do tworzenia powikłań.

Choroba może rozwinąć się bezobjawowo.

Schorzenie jest wówczas bardzo niebezpieczne i trudne do zdiagnozowania. Bezobjawowy przebieg nie oznacza, że w organizmie nie dochodzi do niepokojących zmian. W przebiegu bezobjawowego perlakowego zapalenia ucha może dojść do perforacji błony bębenkowej i niedosłuchu.

Perforacja błony bębenkowej występująca w przebiegu przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego jest brzeżna.

Obejmuje ona swym zasięgiem pierścień włóknisty błony bębenkowej. Niedosłuch występujący w przebiegu omawianej choroby początkowo posiada przewodzeniowy charakter.

Jeżeli jednak dojdzie do penetracji perlaka w kierunku jamy czaszki i ucha wewnętrznego niedosłuch posiada mieszany charakter. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.