Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok może mieć charakter farmakologiczny lub chirurgiczny.

Ladit 280x336

Farmakologiczne leczenie przewlekłego zapalenia zatok jest ukierunkowane na opanowanie bakterii prowadzących do stanu zapalnego oraz poprawa drożnośći ujścia zatok do jamy nosowej. Jest to możliwe poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej.

Główną formą leczenia farmakologicznego jest antybiotykoterapia. Powinna być ona dłuższa niż 4 tygodnie. Nim lekarz zaleci odpowiedni antybiotyk trzeba wykonać antybiogram. Jest to badanie wymagające pobrania z nosa próbki wydzieliny.

Dzięki temu można okreslić rodzaj bakterii, które doprowadziły do rozwoju choroby.

Na czym polega przewlekłe zapalenie zatok?

Chirurgiczne leczenie przewlekłego zapalenia zatok polega na utworzeniu drożnego połaćzenia zatok z jamą nosowa. Poza tym, jeżeli występuje przewlekłe zapalenie zatok leczenie chirurgiczne wymaga także usunięcia chorych tkanek.

Zabieg jest wykonywany z jak największa ostrożnością. Lekarz nie może doprowadzić do uszkodzenia pozostałych fragmentów błony śluzowej. Gdy zostanie zdiagnozowane przewlekłe zapalenie zatok leczenie chirugriczne może odbyć się z zastosowaniem jednej z dwóch technik.

Pierwsza metoda jest nazywana mikrochirurgią wewnątrznosową, zaś druga endoskopową. Są to techniki wykonywania zabiegu chirurgicznego zapewniające minimalne uszkodzenie ciała pacjenta.

Ladit 160x600

Poza tym znacząco skracają czas potrzebny na rehabilitację. Przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu leczenia, trzeba wykonać szereg badań diagnostycznych.
Nie warto zwlekać z podjęciem właściwej terapii, ponieważ może dojść do powikłania zapalenia zatok obocznych nosa.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok pomocne w uniknięciu powikłań

Można wyróżnić wiele powikłań, które są związane z zapaleniem zatok przynosowych. Z uwagi na lokalizację zatok nie wolno bagatelizować procesu zapalnego toczącego się w ich obrebie. Wśród powikłań nieleczonego przewlekłego zapalenia zatok można wyróżnić powikłania ogólnoustrojowe, wewnątrzczaszkowe i oczodołowe.

Do grona powikłań wewnątrzczaszkowych należy zapalenie szpiku kości czaszki, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, ropnie i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Powikłania wewnątrzczaszkowe mogą rozwinąć się za pośrednictwem trzech dróg ? przez ciągłość i bliskie sąsiedztwo struktur mózgowia, układ naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz za pośrednictwem krążenia ogólnoustrojowego.

Wśród powikłań oczodołowych wyróżnia się natomiast ropowicę oczodołu, ropień podokostnowy i przebicie zatoki czołowej.

W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że rozwinęło się przewlekłe zapalenie zatok leczenie powinno zostać podjęte najszybciej jak to możliwe.

  Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.