Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Przodujące łożysko (łac. placenta praevia) jest powikłaniem ciąży, które polega na tym, że łożysko w macicy jest zagnieżdżone zbyt nisko. Powikłanie jest stwierdzane w przypadku 0,1-1% wszystkich porodów.

Ladit 280x336

Przodujące łożysko może powodować krwawienia pochwowe w II i III trymestrze ciąży.

Odpowiada za około 22% krwotoków. Przodujące łożysko przyczyny może mieć związane z przebytą ciążą z łożyskiem przodującym, przebytym wyłyżeczkowaniem macicy oraz wielorództwem.

Przodujące łożysko przyczyny może mieć też powiązane z przebytym cięciem cesarskim, ciążą wielopłodową i powikłaną wadami wrodzonymi płodu.

Wady rozwojowe popłodu również mogą spowodować przodujące łożysko. Do wspomnianych wad należy zaliczyć okienkowate łożysko, pierścieniowate łożysko i łożysko błoniaste.

Przodujące łożysko przyczyny może mieć związane z zapłodnieniem in vitro. Można wyróżnić cztery podtypy tego schorzenia. Wyróżnia się łożysko przodujące centralnie, częściowo, brzeżnie i bocznie.

Kiedy można postawić diagnozę która potwierdza że mamy do czynienia z przodującym łożyskiem?

Rozpoznanie stawia się po przeprowadzeniu badania ultrasonograficznego.

Jeżeli ginekolog podejrzewa przodujące łożysko, wykonuje badanie USG. Nie wykonuje się badania wewnętrznego narządu rodnego. W ostatnim czasie coraz częściej wykorzystuje się badanie MRI w celu zobrazowania łożyska przodującego oraz jego stosunku do szyjki macicy.

Ladit 160x600

Rozpoznanie różnicowe wymaga uwzględnienia przedwczesnego oddzielenia łożyska, krwawienia z naczyń błądzących, pęknięcia macicy, ciąży szyjkowej i pęknięcia zatoki brzeżnej łożyska.

Ginekolog sprawdza, czy objawy nie są wynikiem rozwijającego się raka szyjki macicy, polipa szyjki macicy, albo pęknięcia żylaka pochwy. W razie niedojrzałej ciąży zwykle przyjmuje się wyczekującą postawę i postępowanie zachowawcze. Kobieta powinna leżeć i odpoczywać. W razie potrzeby konieczna jest tokoliza.

Jeżeli powikłanie pojawi się wtedy, gdy płód jest dojrzały zaleca się zakończenie ciąży poprzez cesarskie cięcie. Przodujące łożysko zwykle manifestuje się poprzez nagłe krwawienie, które początkowo jest nieobfite i bezbolesne.

Kiedy podczas przodującego łożyska dochodzi do krwawienia?

Objaw krwawienia najczęściej występuje w okolicy 34. tygodnia ciąży. Łożysko przodujące może prowadzić do rozwoju łożyska przyrośniętego. Łożysko przyrośnięte jest ciężkim powikłaniem ciąży, który polega na przechodzeniu kosmków łożyska przez doczesną mięśniową.

Łożysko przyrośnięte podobnie jak przodujące łożysko występuje w kilku podtypach.

Może mieć postać łożyska przyczepionego, przyrośniętego, wrośniętego lub przerośniętego. W przypadku łożyska przerośniętego kosmki przechodzą przez całą grubość mięśnia macicy, docierając do otrzewnej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • łożysko przodujące przyczyny
  • łożysko brzeżnie przodujące przyczyny

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.