Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Pylica płuc jest przewlekłą chorobą płuc która atakuje układ oddechowy człowieka.

Ladit 280x336

Pojawia się najczęściej na skutek wdychania przez dłuższy czas pyłów które przedostają się do układu oddechowego i osiadają głównie na płucach. Pylica płuc charakteryzuje się tym iż podczas jej występowania dochodzi do rozedmy płucnej, niewydolność krążenia oraz przewlekłego zapalenia płuc.

Choroba ta zaliczana jest to chorób zawodowych ponieważ najczęściej występuje u górników (są oni bowiem narażeni na wdychanie bardzo dużej ilości pyłów związanych z wydobywaniem węgla - pylica węglowa).

Możemy wyróżnić różne rodzaje pylicy płucnej:

  • pylica bawełniana - ten rodzaj pylicy pojawia się na skutek wdychania pyłków bawełnianych
  • pylica azbestowa - zwana bardzo często również azbestozą - pylica ta powstaje na skutek wdychania pyłu azbestowego (przebywanie również w pobliżu azbestu grozi licznymi powikłaniami).
  • pylica węglowa - z tym rodzajem pylicy mamy do czynienia podczas wdychania pyłu z wydobywanego pod ziemią węgla (najczęściej z tym rodzajem pylicy borykają się górnicy którzy pod ziemią pracują przynajmniej przez kilka lat).
  • krzemica płucna - pojawia się gdy do układu oddechowego przedostają się pyłki krzemowe.

Początkowe objawy pylicy płucnej powinny zostać natychmiast skonsultowane z lekarzem specjalistą który zleci wykonanie niezbędnych badań które pomogą potwierdzić bądź też wykluczyć pylicę.

Ladit 160x600

Badanie radiologiczne całej klatki piersiowej może wskazać na to iż niestety borykamy się z pylicą płucną  jednak nie jest to główne potwierdzające chorobę badanie.

Leczenie pylicy jest skomplikowane i nigdy nie można zagwarantować pełnej skuteczności zastosowanego leczenia. Wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby.
Bardzo istotne jest natomiast również zapobieganie powstaniu pylicy płucnej (należy minimalizować ryzyko przedostania się pyłów do układu oddechowego.

Pylica płuc jest niezwykle groźną chorobą.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • czy pylica płuc jest wyleczalna
  • pylica pluc

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.