Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rak dróg żółciowych (łac. cholangiocarcinoma) jest chorobą nowotworową rozwijającą się w obrębie dróg żółciowych. Dochodzi do niej w wyniku transformacji nowotworowej nabłonka, który wyściela drogi żółciowe.

Ladit 280x336

Przyczyny raka dróg żółciowych są związane z pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych, malformacjami wątroby oraz zarażeniem pasożytniczymi przywrami.

Rak dróg żółciowych powoduje zaburzenia w organizmie, między innymi żółtaczkę. Poza tym przyczynia się do utraty wagi.

Rozpoznanie raka dróg żółciowych jest możliwe po wykonaniu badań obrazowych oraz badania histologicznego materiału pobranego z obszaru objętego zmianami chorobowymi.

Rak dróg żółciowych jest zwykle wykrywany zbyt późno.

Niektóre wrodzone wady dróg żółciowych przyczyniają się do rozwoju raka przewodów żółciowych.

Należą do nich choroba Carolego, torbielowatość dróg żółciowych i wspomniane wyżej pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych.

Poza tym przyczyny raka dróg żółciowych mogą być związane z paleniem papierosów i kamicą dróg żółciowych.

Rozwój raka dróg żółciowych jest związany z gruczolakami dróg żółciowych.

Dodatkowo może to być powiązanie z brodawczakowatością przewodów żółciowych oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Ladit 160x600

Ekspozycja na niektóre substancje rakotwórcze występujące w środowisku znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na omawianą chorobę nowotworową.

Do grona wspomnianych substancji należy między innymi toluen i PCV. Wiele przypadków zachorowań występuje bez związku z wymienionymi wyżej czynnikami ryzyka.

Rak przewodów żółciowych jest nowotworem, który może się rozwinąć w każdym obszarze układu dróg żółciowych, a zatem nie tylko wewnątrzwątrobowo, ale także na zewnątrz tego narządu.

Rak rozwijający się w obrębie dróg żółciowych w wątrobie jest nazywany nowotworem wewnątrzwątrobowym, natomiast nowotwór rozwijający się w przewodach żółciowych na zewnątrz wątroby nosi miano zewnątrzwątrobowego.

Należy dodać, że nowotwór o którym mowa może rozwinąć się w miejscu złączenia lewego i prawego przewodu wątrobowego. Guz o takiej lokalizacji zwykło się nazywać guzem Klatskina.

Rak dróg żółciowych rozwija się etapami, począwszy od wczesnej hiperplazji, przez metaplazję i dysplazję, aż do pełnego raka.

Podobnie jest w przypadku raka jelita grubego. W rozwoju raka dróg żółciowych pewne znaczenie odgrywa przewlekłe zapalenie, a także obstrukcja dróg żółciowych.

Nowotwór może być otoczony tkanka mająca postać rozległego zwłóknienia.

Objawy w początkowym okresie choroby są mało niepokojące i niecharakterystyczne. Jest to jedna z przyczyn zbyt późnego wykrycia nowotworu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.