Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rak kosmówki (łac. choriocarcinoma) jest jedną z postaci ciążowej choroby trofoblastycznej. Przebiega ona jako wysoce złośliwy nowotwór. Rak kosmówki jest bardzo odporny na chemioterapię.

Ladit 280x336

Guz wywodzi się z komórek trofoblastu oraz wydziela hCG sygnalizujący o rzekomej ciąży

. Rak kosmówki rozwija się z przetrwałego zaśniadu po usunięciu chirurgicznym. Rak kosmówki występuje również pod nazwą kosmówczaka.

Nowotwór może wystąpić po ciąży prawidłowej, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Kosmówczak daje przerzuty za pośrednictwem krwi do wątroby, płuc i mózgu.

Ciążowa choroba trofoblastyczna jest grupą schorzeń rozrostowych trofoblastu charakteryzujących się rożnym stopniem złośliwości.

Do ich grona zalicza się oprócz raka kosmówki zaśniad groniasty i inwazyjny oraz guz miejsca łożyskowego. Poza tym zaśniad groniasty może występować w postaci częściowej lub całkowitej. Nie należy mylić raka kosmówki z guzem miejsca łożyskowego. Choroba ta występuje rzadko. Podobnie jak kosmówczak guz jest złośliwym nowotworem.

Różnica między kosmówczakiem i guzem miejsca łożyskowego polega na tym, że choroba przebiega bez wzrostu poziomu hCG oraz rozwija się z komórek łożyskowych.

Ladit 160x600

Poza tym guz miejsca łożyskowego szerzy się poprzez naciekanie i drogą naczyń chłonnych, a nie za pośrednictwem krwi. Guz miejsca łożyskowego jest bardziej oporny na chemioterapię w porównaniu z rakiem kosmówki.

Kosmówczak powoduje krwawienie z dróg rodnych oraz bóle w klatce piersiowej.

W przebiegu choroby może wystąpić kaszel połączony z odkrztuszaniem krwi oraz duszność.

Wynikają one z obecności przerzutów w obrębie płuc. Poza tym może dojść do drgawek, zaburzeń świadomości i objawów ogniskowych. Zalicza się do nich niedowład i zaburzenia mowy.

Są one konsekwencją przerzutów w mózgu. Z kolei nudności i wymioty są wywołane wysokim poziomem hCG, albo obecnością przerzutów w mózgu.

Przetrwały zaśniad przyczynia się do około 50% przypadków zachorowań na raka kosmówki. Zaśniad groniasty jest niezłośliwą postacią ciążowej choroby trofoblastycznej.

Rozwija się on w rezultacie nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej. Implantuje się ona i proliferuje w macicy.

W ramach tego schorzenia wyróżnia się zaśniad groniasty całkowity i częściowy.

Może się zdarzyć, że jednocześnie będzie rozwijał się zaśniad i żywy płód. Przy odpowiedniej terapii jest możliwe urodzenie zdrowego dziecka i całkowite wyleczenie zaśniadu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • kosmowczak
  • choroby kosmowki
  • rak kosmowki

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.