Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rak odbytnicy (łac. carcinoma coli et recti) jest nowotworem złośliwym,  który rozwija się w odbytnicy. Odbytnica jest końcową częścią jelita grubego, w której gromadzi się kał zanim zostanie wydalony przez odbyt.

Ladit 280x336

W obrębie odbytnicy wykonuje się szereg badań endoskopowych, które pozwalają ocenić czy występują np. zmiany nowotworowe. Wyróżnia się cztery rodzaje badań endoskopowych, a mianowicie anoskopię, rektoskopię, sigmoidoskopię i kolonoskopię. Pierwsze z badań polega na wziernikowaniu kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy.

Rektoskopia jest oparta na wziernikowaniu odbytnicy, zaś sigmoidoskopia polega na wziernikowaniu końcowego odcinka jelita grubego z esicą. Kolonoskopia jest badaniem polegającym na wziernikowaniu całego jelita grubego. Rak odbytnicy rozwija się pod wpływem różnych czynników, m.in. czynników genetycznych. Większość raków odbytnicy rozwija się w wyniku mutacji genów supresorowych, czyli APC, DCC i p53. Doprowadzają do rozrostu nabłonka gruczołowego oraz powstania gruczolaka.

Jakie są przyczyny raka odbytnicy?

 

W następnej kolejności dochodzi do przemiany złośliwej w rezultacie inaktywacji onkogenów K-ras. Dziedziczny rak odbytnicy nie musi być związany z polipowatością. Przyczyny raka odbytnicy są w dużej mierze związane ze sposobem odżywiania i paleniem papierosów. Powtarzające się zaparcia, wiek i brak wysiłku fizycznego to kolejne czynniki środowiskowe wpływające na wzrost ryzyka zachorowania na raka odbytnicy. Stany przedrakowe są związane z pojedynczymi polipami gruczołowymi jelita grubego i zespołem Lyncha.

Ladit 160x600

Inne stany przedrakowe raka odbytnicy, o których warto wspomnieć to zespół gruczolakowatej polipowatości rodzinnej oraz pozostałe zespoły polipowatości, m.in. zespół polipowatości młodzieńczej. Rozpoznanie wymaga wykonania badania histologicznego wycinka pobranego w czasie kolonoskopii.

Badania laboratoryjne obejmują zwiększone stężenie antygenu rakowo-płodowego w surowice, niedokrwistość niedobarwliwą oraz dodatni wynik testu na obecność krwi utajonej w kale. Wykonuje się kolonoskopię umożliwiającą wykrycie guza, pobranie wycinków oraz obejrzenie jelita.

Dodatkowo należy wykonać badania obrazowe, a dokładniej mówiąc USG jamy brzusznej, tomografię komputerową oraz endosonografię, rezonans magnetyczny i pozytonową tomografię emisyjną. Ostatnie z badań jest bardzo dobrą metodą służącą do wykrywania wznowy opisywanego raka odbytnicy.

Wykonuje się także badanie morfologiczne. Diagnostyka różnicowa raka odbytnicy polega na wykluczeniu wystąpienia pewnych chorób, między innymi choroby uchyłkowej okrężnicy, guzków krwawniczych i innych nowotworów jelita. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.