Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rak oskrzela (łac. carcinoma pulmonis) jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem rozwijającym się w obrębie płuc. Umieralność na raka oskrzeli jest największa spośród wszystkich nowotworów.

Ladit 280x336

Powodem jest zgłaszanie się do lekarza zbyt późno, gdy rak oskrzela jest na tyle zaawansowany, że całkowite wyleczenie chorego nie jest możliwe.

Rak oskrzela obejmuje ponad 90% wszystkich nowotworów płuc. Przyczyny raka oskrzela są związane z wieloletnim wdychaniem dymu tytoniowego.

Bierni palacze są także na niego narażeni.

Wśród czynników ryzyka rozwoju omawianej choroby nowotworowej znajduje się także azbest.

Posiada on rakotwórcze działanie, które jest dodatkowo potęgowane przez dym tytoniowy.

Inne czynniki wpływające na rozwój raka oskrzela to:

  • związki arsenu
  • chromu
  • nikiel
  • policykliczne węglowodory aromatyczne
  • substancje radioaktywne
  • czynniki środowiskowe

Pewien wpływ na rozwój raka oskrzela mają też uwarunkowania genetyczne.

Szacunkowo ryzyko rozwoju raka oskrzeli u osób, których rodzice chorowali na tę chorobę jest dwukrotnie wyższe.

Uwarunkowania anatomiczne mogą mieć wpływ na rozwój raka oskrzela.

Rak oskrzeli zwykle umiejscawia się w obrębie blizn oraz w ścianach jam. Rak oskrzeli częściej występuje u osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Można wyróżnić trzy główne typy raka oskrzeli, a mianowicie:

Ladit 160x600
  • raka płaskonabłonkowego
  • raka drobnokomórkowego
  • gruczolaka
  • raka wielkokomórkowego

Rak płaskonabłonkowy jest najczęściej występującym typem raka oskrzeli.

Rozwija się ona na podstawie komórek płaskich nabłonka. Rak drobnokomórkowy charakteryzuje się natomiast gorszymi rokowaniami.

Daje on przerzuty do węzłów chłonnych, albo odległych narządów. Gruczolak rozwija się z komórek gruczołowych. Występuje z reguły u osób niepalących.

Z kolei najrzadziej występuje rak wielkokomórkowy. Obejmuje on około 5 ? 10% zachorowań. W początkowej fazie choroby schorzenie może mieć bezobjawowy przebieg.

Wraz z rozrostem guza pojawiają się symptomy wskazujące na rozwój nowotworu. Osoba chorująca na nowotwór oskrzela może narzekać na kaszel, duszności i bóle w klatce piersiowej. Niepokojącym symptomem jest wystąpienie częstych przeziębień, które są oporne na leczenie oraz krwioplucie.

Rak oskrzela może doprowadzić do przerzutów w wątrobie, mózgu i kości. Przerzuty w wątrobie powodują brak apetytu i utratę masy ciała.

Poza tym mogą wystąpić bóle brzucha i żółtaczka. Przerzuty w mózgu powodują silny ból głowy, nudności i zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia i równowagi.

Z kolei przerzuty w obrębie kości przyczyniają się do bólu kości oraz patologicznych złamań. W razie podejrzenia raka oskrzeli należy wykonać RTG klatki piersiowej.

Badanie umożliwia określenie wielkości i lokalizacji zmian. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.