Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Chirurgiczne leczenie raka pęcherza moczowego obejmuje dwie metody, w tym przezcewkową resekcję guza pęcherza moczowego (tzw. TURT) oraz cystektomię.

Ladit 280x336

Polega ona na chirurgicznym usunięciu pęcherza moczowego. Wybór metody jest zależny od stopnia zaawansowania choroby, rokowań i wieku pacjenta.

Zabieg TURT jest wykonywany w znieczuleniu częściowym lub ogólnym za pomocą resektroskopu. Narzędzie umożliwia usunięcie tkanki nowotworowej za pomocą ruchu pętli elektrycznej.

Materiał pozyskany w trakcie TURT jest wysyłany do badania histopatologicznego.

Gdy występuje nienaciekający na mięśniówkę rak pęcherza moczowego leczenie metodą TURT może być jedynym sposobem leczenia.

Około 70% raków pęcherza w momencie rozpoznania posiada powierzchowny charakter. Leczenie raka pęcherza moczowego poprzez przezcewkowe usunięcie guza jest stosowany w przypadku niektórych raków brodawczakowatych, zwłaszcza wtedy, gdy stopień atypii jest dość niski.

Cystektomia jest zabiegiem, który polega na całkowitym usunięciu pęcherza moczowego.

Jeżeli występuje naciekający mięśniówkę rak pęcherza moczowego leczenie metodą TURT nie jest możliwe.

Wówczas znajduje zastosowanie radykalna cystektomia. U mężczyzn dochodzi do usunięcia pęcherza moczowego, węzłów chłonnych i gruczołu krokowego.

Ladit 160x600

Z kolei u kobiet w czasie cystektomii radykalnej usuwa się pęcherz moczowy, węzły chłonne, przydatki i macicę.

Leczenie raka pęcherza moczowego tym sposobem jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym.

Po usunięciu pęcherza stosuje się alternatywne odprowadzanie moczu. Sposób odprowadzenia moczu jest ustalany jeszcze przed zabiegiem.

Radioterapia jest przeprowadzana u pacjentów, którzy nie wyrazili zgodę na radykalną cystektomię oraz w przypadku przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu.

W przypadku, gdy zostanie stwierdzony rak pęcherza moczowego leczenie może polegać na chemioterapii. Chemioterapia może być łączona z leczeniem paliatywnym, albo kojarzona z innymi technikami.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów chemioterapii, a dokładnie:

  • indukcyjną
  • neoadjuwantową
  • pooperacyjną

Celem indukcyjnej chemioterapii jest zmniejszenie rozmiaru guza.

Często stosuje się ją przed napromienianiem. Chemioterapia neoadjuwantowa zwana przedoperacyjną jest stosowana u chorych przed operacją, zaś pooperacyjna ma za zadanie zmniejszyć ryzyko wznowy po przeprowadzonej operacji.

Chemioterapia indukcyjna zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność radykalnego leczenia opartego na zabiegu chirurgicznym lub radioterapii. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.