Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

U osób, u których został zdiagnozowany rak płuc leczenie zależy od stopnia zaawansowania, ogólnego stanu chorego oraz wydolności narządów organizmu człowieka.

Ladit 280x336

Jeśli zostanie stwierdzony nie drobnokomórkowy rak płuc leczenie zwykle polega na przeprowadzeniu operacji. Zabieg operacyjny polega na doszczętnej resekcji guza, z otaczającym miąższem płucnym. Można wyróżnić zabiegi operacyjne o różnym zakresie.

Lobektomia polega na usunięciu płata płuca. Pneunektomia jest związana z usunięciem całego płuca. Z kolei segmentektomia polega na usunięciu segmentu płuca. Jest wykonywana najrzadziej. W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowany rak płuc leczenie może też polegać na radioterapii i chemioterapii.

Leczenie raka płuc za pomocą metody radioterapii może mieć charakter radykalny lub paliatywny. W pierwszym przypadku celem leczenia jest całkowite zniszczeni komórek nowotworowych. Z kolei radioterapia paliatywna polega na zmniejszeniu wymiarów guza.

Dzięki temu poprawia się komfort życia pacjenta. Objawy towarzyszące nowotworowi zostają bowiem zmniejszone. Radioterapia radykalna może polegać na teleradioterapii i brachyterapii.

Ladit 160x600

Leczenie raka płuc za pomocą chemioterapii polega na stosowaniu odpowiednich związków chemicznych, między innymi cisplatyny, karboplatyny i mitomycyny

Leki stosowane w chemioterapii nowej generacji to taksany, gemcytabina i winorelblina. Taksany są lekami cystostatycznymi, które poza standardowymi działaniami ubocznymi mogą także powodować reakcję nadwrażliwości na lek. z reguły występują w postaci odczynów skórnych, takich jak wysypka i rumień.

Poza tym mogą powodować wahania ciśnienia krwi, dreszcze, gorączkę, a także uczucie ucisku w klatce piersiowej. Do skutków ubocznych taksanów zalicza się również spastyczny skurcz oskrzeli. Charakteryzują się większą siłą działania.

Gemcytabina jest związkiem chemicznym stosowanym w leczeniu raka płuc, sutka, jajnika, pęcherza moczowego, trzustki. Może wywoływać takie działania niepożądane, jak supresja szpiku, nudności i wymioty oraz duszność. Gemcytabina wywołuje także hiperpigmentację skóry.

Prowadzi do łysienia. Inne działania niepożądane, które mogą zostać wywołane przez ten lek to śródmiąższowe zapalenie płuc. W leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc stosuje się ją w połączeniu z cisplatyną. Skojarzone leczenie raka płuc polega na połączeniu chemioterapii z radioterapią.

Wydłuża to przeżycie, a jednocześnie zwiększa toksyczność leczenia. Jeśli chemioterapię bądź radioterapię łączy się z leczeniem operacyjnym, to kuracja nosi nazwę systemowego leczenia nowotworów. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.