Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku choroby nowotworowej, jaką jest rak płuc objawy pojawiają się zwykle w zaawansowanym stadium choroby.

Ladit 280x336

W większości pacjentów, u których został stwierdzony rak płuc objawy są związane z naciekaniem tkanki płuc, oskrzeli oraz innych struktur klatki piersiowej. Jednym z nich jest przewlekły kaszel i duszność. Chory odczuwa ból w klatce piersiowej, pluje krwią i często cierpi na zapalenie płuc.

W przypadku choroby nowotworowej, takiej jak rak płuc objawy mogą być również związane z zespołem żyły głównej górnej, z zespołem Hornea oraz z zaburzeniami rytmu serca. Jednym z symptomów choroby jest też chrypka. Objawy raka płuc związane z przerzutami odległymi zależą od lokalizacji przerzutu.

Symptomy przerzutów do kości obejmują ból kości oraz złamania patologiczne. Przerzuty do mózgu są sygnalizowane bólem głowy, drgawkami, zaburzeniami równowagi i zaburzeniami czcią. Pojawiają się niedowłady oraz zaburzenia osobowości.

Objawy raka płuc dotyczące przerzutów do wątroby są związane z bólem brzucha, spadkiem masy ciała, żółtaczką i nudnościami

Zespoły paraneoplastyczne, zwane też paranowotworowymi są to objawy raka płuc, na podstawie których zwykle jest on wykrywany. Do ich grona zalicza się zespół Cushinga, SIADH, hiperkalcemię i ginekomastię.

Ladit 160x600

Zespół Cushinga jest to schorzenie związane z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu w surowicy krwi. Najczęstszą przyczyną jego występowania jest długotrwałe stosowanie glikokortykosterydów w leczeniu innych schorzeń. Może także towarzyszyć chorobom nowotworowym. Zwykle jest powodowany guzami zlokalizowanymi w korze nadnerczy. Ryzyko wystąpienia zwiększa się w miarę rozwoju raka płuc i pojawiania się przerzutów.

Ginekomastia jest powiększeniem się sutka u mężczyzny w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej. Gruczoł piersiowy jest obrzmiały i może być bardzo bolesny. Ginekomastia jest wywołana zaburzeniami hormonalnymi związanymi z rozwojem guza stercza, czyli innymi słowy raka gruczołu - korkowego.

Rak prostaty może rozwinąć się w następstwie przerzutów raka płuc. Hiperkalcemia jest stanem podwyższonego poziomu wapnia we krwi. Hiperkalcemia może być powodowana nadmiernym wchłanianiem wapnia  z przewodu pokarmowego. Jeżeli towarzyszy rakowi płuc, to może oznaczać, że w organizmie doszło do przerzutów i rozwija się także nowotwór kości.

Hiperkalcemia może być też spowodowana upośledzonym wydalaniem wapnia przez nerki, albo zatruciem glinem. W celu postawienia trafnej diagnozy wykonuje się odpowiednie badania. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.