Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy raka prącia nie pojawiają się od samego początku rozwoju choroby. Rak prącia objawy daje nieco później, co stwarza pewne trudności diagnostyczne.

Ladit 280x336

W późniejszej fazie rozwoju choroby pojawia się widoczna zmiana. Niewielki, płaski guzek może wystąpić w obrębie napletka, trzonu lub żołędzi.

Poza tym objawy raka prącia mogą mieć inną postać, na przykład stwardnienia, owrzodzenia, albo brodawki.

W miarę upływu czasu objawy raka prącia ulegają nasileniu. Zmiana staje się większa i ulega uwypukleniu względem do otaczających ją struktur.

W przebiegu choroby mogą pojawić się dodatkowo inne dolegliwości.

Rak prącia objawy ma związane między innymi z krwawieniem w obrębie zmiany nowotworowej oraz z trudnościami w oddawaniu moczu. Rak prącia objawy ma również związane z pieczeniem w cewce moczowej.

Wystąpienie tego typu zmian i symptomów jest wskazaniem do wykonania dodatkowych badań diagnostycznych.

Należy dodać, że rak prącia może dawać przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych.

Najczęściej we wczesnym stadium rozwoju nowotworu występują przerzuty do węzłów chłonnych pachwin.

W dalszym stadium rozwoju dochodzi do przerzutów w okolicy miednicy i przestrzeni zaotrzewnowej. Rak prącia rzadko daje przerzuty odległe. Pacjent może sam wykryć przerzuty, ponieważ są one widoczne i wyczuwalne w postaci guzów w okolicy pachwin.

Ladit 160x600

Zwykle jest to objawy, który skłania chorego do wizyty u lekarza.

Rozpoznanie raka prącia nie jest związane z trudnościami diagnostycznymi.

Lekarz może postawić diagnozę na podstawie badania przedmiotowego i wywiadu z pacjentem. Konieczne jest jednak wykonania badań dodatkowych.

Po pierwsze są one uzasadnione tym, że lekarz musi mieć pewność co do nowotworowego charakteru zmian. Po drugie konieczne jest określenie stopnia zaawansowania raka prącia. Jest to bowiem niezbędne do wyboru metody leczenia.

W pierwszej kolejności lekarz wykonuje badanie fizykalne prącia i pachwinowych węzłów chłonnych.

Następnie zaś zleca wykonanie biopsji, która polega na pobraniu wycinka z guzka. Materiał zostaje poddany badaniu histopatologicznemu. Lekarz może też zalecić wykonanie biopsji węzłów, zwłaszcza wtedy, gdy w badaniu fizykalnym stwierdził wystąpienie przerzutów.

Rak prącia rozwija się głównie w wyniku nieprawidłowej higieny osobistej, więc profilaktyka nie jest zbyt trudna do przeprowadzenia.

Należy przy tym dodać, że duży wpływ ma także stan zdrowia, na przykład zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Za rozwój raka prącia odpowiadają przede wszystkim HPV typu 16 i HPV typu 18.

Uchodzą one za zdecydowanie najbardziej onkogenne typy wirusa. Ograniczenie liczby partnerów seksualnych oraz stosowanie prezerwatyw znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prącia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.