Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rak przełyku (łac. carcinoma oesophagi) jest nowotworem złośliwym przełyku, który wywodzi się z nabłonka płaskiego, albo gruczołowego.

Ladit 280x336

Ze względu na pochodzenie wyróżnia się raka płaskonabłonkowego lub gruczołowego.

Rak przełyku jest związany głównie z objawami, takimi jak dysfagia. Diagnostyka opiera się na badaniu materiału pobranego w trakcie endoskopii. W przypadku nowotworu, jakim jest rak przełyku, rokowania są złe.

Należy dodać, że schorzenie, takie jak rak przełyku, rokowania ma zależne od stopnia rozwoju nowotworu. W przypadku, gdy występuje IVB rak przełyku, rokowania są najgorsze. Najlepiej rokuje rak przełyku stopnia zerowego.

Warto przyjrzeć się materiałom dostępnym w sieci internetowej pokazującym, jak wygląda rak przełyku. Zdjęcia są bardzo pomocne. Rak przełyku przerzuty daje do okolicznych węzłów chłonnych. Mogą wystąpić przerzuty odległe.

Etiologia raka przełyku jest związana z zaburzeniami kontroli proliferacji oraz różnicowania i apoptozy komórek.

 

Apoptoza jest naturalnym procesem śmierci komórki prowadzącym do usunięcia zużytych, albo uszkodzonych komórek. Palenie papierosów i fajki wodnej oraz alkohol i gorące napoje są czynnikami ryzyka. Należy do nich zaliczyć także wirusy Papilloma, aflatoksynę i nitrozoaminę oraz orzeszki betelu.

Ladit 160x600

Stanem przedrakowym jest przełyk Barreta, a także brodawczak płaskonabłonkowy, achalazja, oparzenia przełyku i modzelowatość oraz zwężenia pozapalne i po oparzeniach. Zespół Plummera-Vinsona jest znany także pod nazwą dysfagii syderopenicznej.

Zespół chorobowy charakteryzuje się występowaniem anemii z niedoboru żelaza oraz dysfagii spowodowanej skurczem przełyku w okolicy zapierściennej. Etiologia zespołu nie jest do końca poznana, choć przypuszcza się, że głównym czynnikiem sprawczym jest proces autoimmunologiczny.

Przełyk Barreta jest stanem chorobowym, który polega na pojawieniu się ognisk metaplazji jelitowej w błonie śluzowej wyściełającej dolną część przełyku. Uchodzi za główny czynnik ryzyka w przypadku raka przełyku. Przełyk Barreta rozwija się u osób, które cierpią na przewlekłe zarzucanie treści żołądkowej i zapalenie błony śluzowej przełyku.

Znacznie częściej rozwija się u mężczyzn. Sposobem leczenia przełyku Barreta jest ablacja zmiennym prądem elektrycznym.

Rak przełyku może występować w kilku postaciach, przy czym najczęściej występującymi są rak płaskonabłonkowy oraz gruczolakorak, któremu towarzyszy tendencja wzrostowa. Znacznie rzadziej występują rak torbielowato-gruczołowy oraz rak śluzowo-naskórkowy.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • błona sluzowa przełyku z przemiana gruczolowa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.