Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rak sromu i pochwy jest nowotworem objawiającym się owrzodzeniem, brodawkowatymi guzkami, świądem i zaczerwienieniem.

Ladit 280x336

Rak sromu i pochwy bardzo przypomina kłykciny kończyste. Jedynym sposobem na postawienie diagnozy jest wykonanie biopsji. Rak sromu i pochwy występuje bardzo rzadko, a ryzyko jego pojawienia się wzrasta u kobiet w wieku powyżej 70 lat.

Rak sromu jest nowotworem złośliwym sromu, który może mieć charakter przerzutowy, albo pierwotny.

Rak sromu jest rzadko występującą chorobą nowotworową, obejmującą około 3-5% wszystkich przypadków zachorowań na nowotwory. Rak sromu rozwija się po pojawieniu się nieinwazyjnego stanu przedrakowego. Stan ten jest określany także mianem neoplazji wewnątrznabłonkowej sromu.

Rak sromu zwykle występuje wśród kobiet w wieku pomenopauzalnym. Patogeneza raka sromu jest związana z przewlekłą infekcją bakteryjną lub wirusową. Rak sromu może występować w połączeniu z dystrofią sromu.

Rak pochwy jest bardzo rzadko występującym nowotworem u kobiet.

 

Najczęściej chorują na niego kobiety w wieku powyżej 45 lat. Ryzyko wystąpienia nowotworu znacząco wzrasta po ukończeniu 70 lat. Najczęściej występującym nowotworem złośliwym pochwy jest rak płaskonabłonkowy. Inne formy nowotworu to rak gruczołowy i jasnokomórkowy.

Ladit 160x600

Etiologia choroby nie jest do końca poznana. Wśród czynników ryzyka wymienia się przede wszystkim zakażenie wirusem HPV.

Wczesne stadia rozwoju choroby są bardzo niecharakterystyczne, co utrudnia zdiagnozowanie schorzenia. Pierwsze objawy raka pochwy są związane z krwawieniem z pochwy i bólem oraz upławami z domieszką krwi. Diagnostyka opiera się na podstawie wycinka histopatologicznego, który został pobrany ze zmian nowotworowych.

Leczenie wymaga zastosowania chemioterapii, albo radioterapii wewnętrznej z zastosowaniem radu, cezu, albo kobaltu. Terapia jest prowadzona przez onkologów i ginekologów onkologicznych.     Zapobieganie rakowi sromu i pochwy opiera się na regularnych badaniach profilaktycznych.

Jeżeli kobieta zauważy u siebie niepokojące zmiany w obrębie sromu, np. zaczerwienione, rany niewiadomego pochodzenia lub otarcia. W przypadku, gdy rak sromu i pochwy wyrasta na zewnątrz, może doprowadzić do utrudnień przy siedzeniu i chodzeniu. Rak sromu charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem oraz późno daje przerzuty do naczyń chłonnych.

Z kolei rak pochwy charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i pojawieniem się przerzutów. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.