Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

U większości kobiet, u których został zdiagnozowany wczesny rak szyjki macicy objawy nie są charakterystyczne. Zdarzały się jedynie przypadki zapalenia szyjki macicy, które towarzyszyło zmianom nowotworowym.

Ladit 280x336

Rak szyjki rozwija się zwykle od trzech do dziesięciu lat. Objawy raka szyjki macicy w zaawansowanym stadium to krwiste upławy mające nieprzyjemny zapach, a także krwawienia międzymiesiączkowe. Inne objawy raka szyjki macicy są związane z krwawieniami po odbyciu stosunku, a także z bólem podbrzusza i okolicy krzyżowo - lędźwiowej.

Nowotwór rozwija się miejscowo, naciekając sąsiadujące tkanki i narządy. Początkowo nacieka przymacicze i ścianą małej miednicy. Jego rozwój prowadzi do powstania bezpośredniego ucisku guza na moczowody, co może prowadzić do ich niedrożności powodującej szereg schorzeń związanych z układem wydalniczym.

Wówczas objawy raka szyjki macicy prowadzą również do wodonercza, mocznicy i zapalenia nerek.W efekcie może dojść do zatrucia organizmu. Nowotwór może naciekać odbytnicę.

Wówczas rak szyjki macicy objawy ma też związane z bolesnym parciem na stolec, biegunkami i zaparciami.

 

Bardzo często przerzutuje drogą naczyń chłonnych do węzłów chłonnych, w tym okołoszyjkowych, biodrowych zewnętrznych i wspólnych, a także okołoaortalnych i pachwinowych.

Ladit 160x600

Rzadziej i później nowotwór powoduje przerzuty do płuc i kości, co odbywa się poprzez naczynia krwionośne. Wówczas rak szyjki macicy objawy ma związane z bólem kości i schodzeniami narządu układu oddechowego. Najczęstszym typem histologicznym raka szyjki macicy jest rak płaskonabłonkowy.

Drugim co do częstości występowania jest nowotworów zwany gruczolakorakiem szyjki macicy. Może występować w jednej z kilku odmian. W nieznacznej części przypadków rak ma charakter drobnokomórkowy. Aby móc skutecznie wyleczyć kobietę chorą na raka szyjki macicy, konieczne jest wykrycie go we wczesnym etapie rozwoju.

Niestety objawy nowotworu pojawiają się dość późno. Nawet jeżeli pojawią się wcześnie to są bardzo skąpe. UE proponuje, żeby u wszystkich kobiet od 30. roku życia wykonywać przesiewowe badania cytologiczne co najmniej raz w roku. Podczas wywiadu chorobowego lekarz pierwszego kontaktu powinien zapytać pacjentkę o ostatnią wizytę u ginekologa, a także wynik badania cytologicznego.

Kolejnym ważnym elementem rozpoznania jest sprawne ustalenie, z jakim nowotworem ma się do czynienia. Konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, w tym między innymi pobranie wycinka do badania histopatologicznego, który daje podstawę do ostatecznego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.