Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rak szyjki macicy (łac. carcinoma cervicis uteri) jest pierwotnym nowotworem złośliwym szyjki macicy. Rozwija się z wewnątrznabłonkowej neoplazji szyjki macicy, zwanej także rakiem przedinwazyjnym.

Ladit 280x336

Może prowadzić do rozwoju raka inwazyjnego. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia kobiety, ale ważne jest jej szybkie wykrycie w badaniu cytologicznym. Badanie jest wykonywane w oparciu o rozmaz z pochwowej części szyjki macicy.

Zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka, zwanym HPV. Jednak jest konieczne do rozwinięcia się raka szyjki macicy we wszystkich przypadkach.
Rak szyjki macicy jest zależny od wielu różnych czynników.

Można zauważyć wyraźny związek między aktywnością seksualną kobiety i ryzykiem powstania stanu przedrakowego bądź raka szyjki macicy. Niemały wpływ ma wczesne rozpoczęcie współżycie seksualne i zmiany partnerów ułatwiają infekcje wirusem karcinogennym, który jest przenoszony drogą płciową.

Rak szyjki macicy może być też związany z paleniem papierosów oraz uwarunkowaniami genetycznie.

 

Jeśli chodzi o nowotwór, jakim jest rak szyjki macicy przyczyny są związane także z zakażeniem chlamydiami, wirusem HSV-2, HIV, EBV i CMV. Może być również związane z przewlekłym bakteryjnym zakażeniem pochwy.

Ladit 160x600

Innym źródłem choroby jest niedobór prowitaminy A, karotenoidów i witaminy C, a także liczne ciąże i porody. Wśród drugorzędnych przyczyn raka szyjki macicy należy wymienić przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.  Wpływ antykoncepcji hormonalnej na proces kancerogenezy wciąż budzi kontrowersje.

Obecnie prowadzone sobą badania w tym zakresie, ale wciąż brakuje jednoznacznych danych. Antykoncepcja hormonalna zyskała popularność stosunkowo niedawno, dlatego grupa starszych kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest dość niewielka. Wszelka ingerencja hormonami narusza skomplikowaną gospodarkę hormonalną organizmu. Do tej pory nie udało się wynaleźć egzogennych hormonów, które miałyby całkowicie obojętny charakter względem zdrowia.

Jeśli chodzi o chorobę, taką jak rak szyjki macicy rokowania zależą od wielu czynników, głównie od klinicznego stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli guz jest duży, uciska, albo nacieka inne narządy, czyli występuje zaawansowany rak szyjki macicy rokowania są niepomyślne.

W przypadku chorób, takich jak na przykład rak szyjki macicy rokowania zależą także od ogólnego stanu chorego oraz od mikroskopowego obrazu guza. Inną kwestią braną pod uwagę jest zajęcie okolicznych węzłów chłonnych oraz przerzuty. W przypadku chorób nowotworowych, takich jak rak szyjki macicy przerzuty najczęściej daje do mózgu, płuc, wątroby i kości. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.