Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ze względu na zróżnicowany przebieg, rokowanie i dostępne metody lecznicze, leczenie raka tarczycy jest indywidualnie planowane. Inaczej wyląda leczenie raka tarczycy anaplastycznego, a inaczej rdzeniastego.

Ladit 280x336

Podstawowe metody terapeutyczne stosowane w leczeniu raków tarczycy to radioterapia i chemioterapia. Leczenie raka tarczycy musi być przeprowadzone w specjalistycznym ośrodku zgodnie z obecnymi standardami postępowania.

Należy wymienić jeszcze inne metody stosowane w przypadku nowotworu, takiego jak rak tarczycy. Leczenie nowotworu może polegać nie tylko na chemioterapii i radioterapii, ale także na przeprowadzeniu operacji, zastosowaniu jodu promieniotwórczego i terapii supresyjnej lewotyroksyną.

Jeśli zostanie stwierdzony brodawkowaty rak tarczycy, leczenie zwykle ma charakter operacyjny. Chirurg całkowicie usuwa gruczoł tarczowy i okoliczne węzły chłonne objęte zmianami nowotworowymi.

W przypadku, gdy zostanie stwierdzony rak brodawkowaty w materiale pooperacyjnym wola, zaleca się przeprowadzenie reoperacji.

 

Minimalny zakres operacji obejmuje wycięcie płata z cieśnią. Wycięcie drugiego płata zależy od oceny ryzyka nowotworu złośliwego. Jeśli rozpoznanie guzka pęcherzykowego zostało postawione w wolu wieloguzkowym, lekarz powinien rozważyć całkowite, albo prawie całkowite wycięcie tarczycy.

Ladit 160x600

Leczenie może mieć charakter uzupełniający, radykalny, albo paliatywny. Leczenie uzupełniające jodem promieniotwórczym stosuje się wówczas, gdy chory przeszedł radykalną operację.

Kolejnym etapem leczenia zróżnicowanych raków tarczycy jest podawanie supresyjnych dawek lewotyroksyny. Lewotyroksyna jest syntetycznym analogiem tyroksyny zawierającym jod.

Posiada działanie podobne do hormonów tarczycy oraz wpływa na zwiększenie podstawowej przemiany materii, wykorzystanie związków wysokoenergetycznych i ich syntezę oraz przyspieszenie procesów spalania.

Lewotyroksyna powoduje również zwiększenie komórkowego zużycia tlenu i temperatury ciała. Znacząco przyspiesza metabolizm tłuszczów, węglowodanów i białek. Działanie lecznicze lewotyroksyny rozpoczyna się tydzień, a najpóźniej dwa tygodnie od pierwszego dnia leczenia.

Lewotyroksyna jest stosowana także w substytucyjnym leczeniu każdej postaci niedoczynności tarczycy, z wyjątkiem przejściowej niedoczynności tarczycy. Stosuje się ją również w leczeniu wola guzkowego i miąższowego oraz przewlekłego zapalenia tarczycy.

W przypadku, gdy zostanie stwierdzony rdzeniasty rak tarczycy, leczenie nie polega na stosowaniu lewotyroksyny. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.