Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rak wargi dolnej jest jednym z rodzajów nowotworów jamy ustnej. Choroba najczęściej rozwija się u mężczyzn w wieku od 50 do 70 lat.

Ladit 280x336

Rak wargi górnej występuje znacznie rzadziej w porównaniu z rakiem wargi dolnej. Rak wargi dolnej przeważnie przybiera postać raka kolczystokomórkowego skóry.

Rozwija się on na podłożu płaskich komórek znajdujących się na powierzchni ust.

Przyczyny rozwoju raka wargi dolnej są związane z paleniem wyrobów tytoniowych, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, picie alkoholu oraz przewlekłe drażnienie błon śluzowych.

Do rozwoju omawianej choroby nowotworowej przyczynia się zakażenie wirusem HPV, zła higiena jamy ustnej oraz stany zapalne w jej obrębie.

Rozwój raka wargi dolnej może być uwarunkowany wystąpieniem stanów przednowotworowych, takich jak leukoplakia czy erytroplakia.

Leukoplakia jest zwana także białym rogowaceniem i białą plamę. Polega ona na tym, że nabłonek wielowarstwowy płaski rozrasta się.

W około 10% przypadków białej plamy dochodzi do przekształcenia się jej w raka wargi dolnej.

Erytroplakia jest znana także pod nazwą czerwonej plamy. Polega ona na zaniku błony śluzowej nabłonka wielowarstwowego płaskiego

. Zmiany posiadają cechy rozległej dysplazji. Niemal 40% przypadków erytroplakii przekształca się w złośliwy nowotwór wargi dolnej.

Ladit 160x600

Niepokojące są wszystkie przewlekłe rany na ustach, które trudno się goją, a także owrzodzenia.

Tego rodzaju zmiany są uznawane za stany przedrakowe. Nie powinno się ich lekceważyć.

Rak wargi dolnej najczęściej objawia się przez płaskie stwardnienie na ustach pokryte strupkiem.

Zmiana bardzo szybko wrzodzieje na szczycie.

Początkowo nowotwór nie powoduje bólu, ale w miarę rozwoju choroby dochodzi do dolegliwości bólowych wynikających z pojawienia się stanu zapalnego.

Proces rozrostu tkanki nowotworowej może trwać nawet do kilkunastu miesięcy. Niekiedy przedłuża się on do kilku lat. Rak wargi dolnej powoduje przerzuty do podbródkowych i podżuchwowych węzłów chłonnych.

Brak leczenia prowadzi do poważnych powikłań, takich jak zmiana kształtu wargi objętej zmianami nowotworowymi oraz trudności w jedzeniu, piciu, oddychaniu i mówieniu.

W każdym rodzaju nowotworu złośliwego mogą wystąpić przerzuty, także w przypadku raka dolnej wargi.

Z reguły przerzuty do struktur sąsiadujących, w tym między innymi do skóry otaczającej usta. Przerzuty mogą wystąpić także w obrębie jamy ustnej, żuchwy i języka. Czasami nowotwór złośliwy, o którym mowa przyczynia się do przerzutów do odległych narządów.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • leukoplakia wargi dolnej
  • rak wargo solnej

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.