Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rak wątrobowokomórkowy (łac. carcinoma hepatocellulare) jest nowotworem złośliwym wątroby rozwijającym się z hepatocytów.

Ladit 280x336

Obejmuje on około 90% zachorowań na pierwotne nowotwory wątroby.

Najwyższy wskaźnik zachorowalności występuje w Azji Południowo-Wschodniej, w Afryce Subsaharyjskiej i w Chinach. Choroba z reguły rozwija się na podłożu marskości pozapalnej. Jej najważniejszymi czynnikami etiologicznymi są wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.

Sa to wirusy odpowiadające za większość przypadków choroby.

W wysokorozwiniętych krajach podłożem do rozwoju choroby mogą być niealkoholowe stłuszczenie wątroby i alkoholowa marskość wątroby.

Początkowo rak wątrobowokomórkowy daje skąpe objawy.

Jego symptomy są bardzo trudne do odróżnienia od marskości wątroby, która zwykle mu towarzyszy. Podstawowe objawy kliniczne to pogorszenie stanu ogólnego, odczuwanie bólu w prawym podżebrzu i symptomy, które wynikają z cholestazy.

Obraz kliniczny raka wątrobowokomórkowego obejmuje również wodobrzusze, hepatomegalię i żółtaczkę. Rak wątrobowokomórkowy może zostać rozpoznany w oparciu o obraz radiologiczny za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Jeżeli nie można w ten sposób zdiagnozować choroby, powinno się wykonać biopsję. Materiał biologiczny uzyskany podczas badania zostaje następnie poddany badaniu cytologicznemu.

Ladit 160x600

Co pół roku pacjent cierpiący na marskość wątroby jest poddawany badaniu ultrasonograficznemu.

Wśród czynników ryzyka przyczyniających się do rozwoju raka wątrobowokomórkowego można zaliczyć aflatoksyny pochodzące z żywności, niektóre choroby metaboliczne, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych przez wiele lat, palenie tytoniu, uwarunkowania genetyczne oraz pierwotną marskość żółciową wątroby i autoimmunologiczne zapalenie tego narządu.

Marskość wątroby jest procesem polegającym na stopniowym włóknieniu miąższu wątroby i upośledzenia jej funkcji spowodowanym zróżnicowanymi czynnikami. Podłożem choroby są najczęściej wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, a także nadużywanie alkoholu.

Patogeneza rozwoju raka wątrobowokomórkowego na podłożu przewlekłego nadużywania alkoholu nie została jeszcze do końca poznana.

Jej podstawowym warunkiem jest występowanie marskości wątroby. Znaczący wpływ na rozwój raka ma wytwarzanie aldehydu octowego, który jest metabolitem alkoholu o najbardziej toksycznym działaniu. Wiąże się on z DNA.

Przemiany metaboliczne etanolu powodują wzrost stężenia kwasu retinowego i innych toksycznych związków w wątrobie.

Dochodzi do zaburzenia naprawy DNA. Sytuację dodatkowo pogarszają współwystępujące niedobory żywieniowe, między innymi niedobór kwasu foliowego. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.