Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy raka wątroby są związane między innymi z powiększeniem wątroby i wodobrzuszem. Niespecyficzne objawy raka wątroby, czyli takie, które nie wskazują jednoznacznie na tę chorobę, to bóle brzucha, złe samopoczucie oraz osłabienie organizmu.

Ladit 280x336

Poza tym u osób u których został zdiagnozowany rak wątroby, objawy przyjmowały także formę uczucia pełności w nadbrzuszu i braku apetytu. Inne objawy raka wątroby są związane z obrzękami kończyn dolnych.

Żółtaczka może towarzyszyć chorobie, jaką jest rak wątroby. Objawy wiążą się także z występowaniem gorączki i krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. U osób chorych na marskość wątroby rak wątroby objawy ma także związane z gwałtownym wzrostem poziomu fosfatazy alkalicznej.

Wątroba jest wieloczynnościowym organem gruczołowym ważącym 1,5 kg. Leży przede wszystkim w prawym nadbrzuszu i składa się z płatów prawego i lewego. Charakteryzuje się wypukłą powierzchnią przeponową i wklęsłą powierzchnią trzewną.

Wrota wątroby są wnęką, przez którą przechodzą naczynia krwionośne, w tym tętnica wątrobowa zaopatrująca wątrobę w odżywczą, utlenowaną krew, a także żyła wrotna, której zadaniem jest doprowadzenie krwi żylnej z nieparzystych narządów jamy brzusznej. Zawiera w sobie produkty trawienia jelitowego, w tym białka i węglowodany, a także produkty rozpadu erytrocytów ze śledziony.

Ladit 160x600

Przez wątrobę przebiegają również przewody wątrobowe.

 

Prawy i lewy przewód wątrobowy łączą się w przewód wątrobowy wspólny tworząc triadę wątrobową. Występują w każdym zraziku. Wątroba pełni wiele funkcji, w tym między innymi funkcję metaboliczną, wydalniczą i gruczołu trzewnego.

Wydziela żółć, która zbiera się w pęcherzyku żółciowym i jest niezbędna do trawienia tłuszczy. Zadaniem wątroby jest magazynowanie witaminy A, D, B12 i żelaza. Bierze także udział w regulowaniu stężenia hormonów.

Żółtaczka może być jednym z objawów raka wątroby, dlatego warto przyjrzeć się bliżej. Żółtaczka polega na żółtym zabarwieniu skóry i błon śluzowych w wyniku przepojenia tkanek bilirubiną, co z kolei jest konsekwencją jej nadmiaru w surowicy krwi. Żółtaczka może być objawem nie tylko raka wątroby, ale także innych schorzeń dotyczących tego narządu,  w tym między innymi wirusowego zapalenia wątroby.

Można wyróżnić żółtaczkę hemolityczną i mechaniczną zaporową. Żółtaczka hemolityczna jest rezultatem nadmiaru bilirubiny we krwi. Bilirubina powstaje wówczas  w wyniku masowego i patologicznego rozpadu erytrocytów.

Proces ten nosi nazwę hemolizy, stąd też nazwa typu żółtaczki. Żółtaczka mechaniczna zaporowa rozwija się natomiast w wyniku utrudnionego odpływu żółci do dwunastnicy, co jest spowodowane zatkaniem dróg żółciowych od wewnątrz, albo od zewnątrz. Żółtaczka mechaniczna zaporowa może prowadzić do żółciowej marskości wątroby.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • rak watroby objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.