Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku choroby, takiej jak reumatoidalne zapalenie stawów leczenie opiera się na stosowaniu środków farmakologicznych. Na początku leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów odbywało się z wykorzystaniem soli złota.

Ladit 280x336

Sole złota są stosowane w medycynie od wielu lat. Po raz pierwszy wykorzystał je francuski internista J. Forestier. Do preparatów leczniczych określanych tym mianem należą auranofina, tiosiarczan złota, a także aurotioglukoza i tiojabłczan sodowo - złotowy.

Jeżeli chory był na nie uczulony, podawano kortykosteroidy, aspirynę i NLPZ. Aspiryna działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest powszechnie stosowanym preparatem o szerokim zastosowaniu w dziedzinie medycyny. Pomaga łagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Bardzo szybko okazało się, że leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów połączeniem kortykosteroidów i NLPZ nie przynosi dobrych efektów, ponieważ leki nie hamowały postępu choroby. Współcześnie stosuje się metotreksat, a w razie nietolerancji, albo braku skuteczności stosuje się leflunomid. Leflunomid jest lekiem immunosupresyjnym, który wykazuje właściwości antyproliferacyjnie względem limfocytów T.

Ladit 160x600

Posiada też właściwości przeciwzapalne. Leflunomid stosuje się nie tylko w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, ale także łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych. Pozwala spowolnić postęp choroby. Leflunomid jest produkowany pod nazwą Arava i jest stosowany od 1998 roku. Podaje się go doustnie. Lek jest dostępny w formie powlekanych tabletek. Metotreksat jest organicznym związkiem chemicznym i lekiem cytostatycznym zaliczanym do antagonistów kwasu foliowego

. Bardzo szybko wchłania się w przewodzie pokarmowym. Można podawać do doustnie lub w infuzji. Metotreksat najczęściej stosuje się w chorobach nowotworowych. Wykorzystuje się go w terapii ostrej białaczki limfatycznej, nabłoniaku kosmówkowym i innych odmianach raka. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów powinno być nadzorowane przez lekarza reumatologa.

Kiedy zostanie zdiagnozowane reumatoidalne zapalenie stawów leczenie początkowo jest skupione na zatrzymaniu choroby, a zatem na uzyskaniu remisji.

 

Jeżeli zostanie to osiągnięte, pacjent musi otrzymywać wskazany lek przez dwa lata. Jeżeli zostanie zahamowane reumatoidalne zapalenie stawów leczenie może uwzględnić stopniowe zmniejszenie dawki. Kiedy objawy ustaną całkowicie, to można go odstawić. W praktyce, nie wiadomo dokładnie jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów, żeby uniknąć nawrotu choroby. Nigdy nie ma pewności, że choroba ustąpi i nie powróci. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.