Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Reumatoidalne zapalenie stawów (łac. polyarthritis reumatoidea) jest chorobą reumatyczną o charakterze zapalnym oraz o podłożu autoimmunologicznym.

Ladit 280x336

Charakteryzuje się tym, że przebiega z okresami remisji oraz zaostrzeń objawów. Reumatoidalne zapalenie stawów zostało pierwszy raz opisane przez Augustuna Jacoba Landre - Beauvais i pochodzi z 1800 roku. Proces zapalny na początku obejmuje błonę maziową stawów.

Pogrubia się, powstaje obrzęk i czasem przekrwienie. Powyższe zmiany można obserwować w badaniu USG. W kolejnej fazie rozwoju choroby w błonie maziowej powstają nacieki limfocytów i komórek plazmatycznych. Pogrubiona błona prowadzi do ograniczenia ruchomości stawu.

Reumatoidalne zapalenie stawów początkowo przebiega w towarzystwie osteopenii, a później osteoporozy. W przypadku osteoporozy zmiany koncentrują się szczególnie w okolicy stawów. W przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów pojawiają się także nadżerki nasad kostnych. Zmniejsza się zakres ruchomości stawów, dlatego dochodzi do zaniku mięśni w okolicy stawu objętego zmianami chorobowymi.

W przypadku choroby, takiej jak reumatoidalne zapalenie stawów dieta odgrywa dużą rolę. Pewne składniki pokarmowe mogą bowiem powodować dolegliwości związane z pracą stawów. Z jadłospisu należy koniecznie wyeliminować mięso. Jeśli chodzi o reumatoidalne zapalenie stawów dieta wegetariańska daje bardzo dobre rezultaty. Niemniej jednak nie należy rezygnować z jedzenia ryb. Zawierają dużo wapnia, jodu i dobrze przyswajalnego białka.

Ladit 160x600

Stanowią bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega - 3. Nie tylko usprawniają funkcje mózgu i chronią serce, ale też poprawiają ruchomość stawów. W przypadku choroby, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Wskazane jest jeść krótko gotowane albo surowe warzywa. Można dostarczać witamin i minerałów także w postaci soków owocowych i warzywnych.

W przypadku schorzenia, jakim jest reumatoidalne zapalenie stawów przyczyny mają podłoże autoimmunologiczne i nie są do końca znane.

 

Gdyby udało się poznać przyczyny wystąpienia choroby, terapia byłaby o wiele bardziej skuteczna. Reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci występuje też pod nazwą choroby Stilla. Charakteryzuje się nieznaną etiologią oraz tym, że trwa co najmniej trzy miesiące.

Towarzyszą jej zmiany w obrębie narządu ruchu oraz objawy pozastawowe. Rozpoczyna się w młodym wieku, zasadniczo przed ukończeniem szesnastego roku życia. Objawy są bardzo podobne od objawów towarzyszących reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.