Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Spośród wszelkich stadiów zapalenia tkanek okołowierzchołkowych najsilniejsze objawy bólowe charakteryzują ropień podokostnowy.

Ladit 280x336

Objawy ropnia podokostnowego są związane z bardzo silnym bólem w okolicy zęba przyczynowego, który promieniuje na zęby sąsiednie. Bolesność może dotyczyć połowy twarzy lub całej twarzy.

Ma charakter promieniujący, ciągły i pulsujący. W nocy może się nasilać. Objawy ropnia podokostnowego dotyczą również gorączki, osłabienia i dreszczy. Objawy ropnia podśluzówkowego nie są związane z dużą bolesnością.

Wręcz przeciwnie, ból jest mniejszy, ponieważ wysięk przedostaje się do luźnej tkanki łącznej. Towarzyszy temu obrzęk tkanek miękkich oraz gorączka, dreszcze i osłabienie. Jeśli wysięk tworzy się w obfity  sposób dochodzi do obrzęku policzka, warg i okolicy podoczodołowej bądź dna jamy ustnej.

W przypadku, gdy ząb przyczynowy znajduje się w szczęce, ropień przebija się do przedsionka jamy ustnej.

 

Skórny ropień objawy ma nieco inne, ponieważ pojawiają się etapowo. W początkowej fazie rozwoju ropnia powstaje naciek zapalny i drobny guzek o sino-czerwonym zabarwieniu.

Ladit 160x600

Po kilku dniach na szczycie guzka tworzy się krosta, a pod nią powstaje martwica. Ostatecznie krosta pęka i masy martwicze zostają usunięte. Powstaje niewielka rana, która goi się z pozostawieniem niedużej blizny.

Ropień objawy ma związane z dużą bolesnością w czasie tworzenia się czyraka. W przypadku, gdy występuje okołomigdałkowy ropień, objawy obejmują silny ból gardła, odynofagię, otalgię i dysfagię.

Może występować szczękościsk i nadmierne ślinienie, a także cuchnący oddech. Czasami dochodzi też do zmiany głosu i zaburzeń oddychania.
Odynofagia jest objawem chorobowym polegającym na odczuwaniu bólu podczas połykania.

Może występować niezależnie od dysfagii, albo występować razem z nią. Odynofagia może pojawić się w przebiegu ropnia języka, ropnia okołomigdałkowego, a także ropnia nagłośni.

Pojawia się zwykle w przebiegu  raka gardła środkowego i gardła dolnego. Dysfagia jest natomiast terminem medycznym stosowanym do określenia utrudnionego przechodzenia pokarmu do żołądka przez przełyk.

Można wyróżnić dysfagię ustno-gardową i przełykową. W pierwszym przypadku trudności w przełykaniu dotyczą zaburzenia przechodzenia pokarmu do przełyku, zaś w drugim przypadku trudności pojawiają się w momencie przechodzenia kęsów pokarmowych przez przełyk.

Dysfagia ustno-gardłowa może być powodowana przez urazy i choroby ośrodkowego układu nerwowego, także nowotwory i stany zapalne rozwijające się w jamie ustnej i gardle.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • ropien naglosni
  • ropień nagłośni

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.