Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ropień (łac. abscessus) jest ostro odgraniczonym zbiorowiskiem ropy utworzonym w przestrzeni tkankowej. Ropień tworzy się w rezultacie zakażenia mieszanego spowodowanego beztlenowcami i gronkowcami.

Ladit 280x336

Ropień może powstać nie tylko w tkankach miękkich, ale również w tkance kostnej. Ropień Brodiego ma postać przewlekłego zapalenia kości i szpiku oraz objawia się szeroką strefą sklerotyczną kości.

Ropień Brodiego został opisany przez Benjamina Collinsa Brodiego na początku XIX wieku. Ropień Brodiego zwykle występuje w przy nasadach kości długich, a dokładniej mówiąc w okolicy stawu kolanowego i skokowo-goleniowego.

Z reguły spotka się ją u starszych dzieci i dorosłych. Ropień gruczołu Bartoliniego jest spowodowany gronkowcami, paciorkowcami lub ziarnkowcami, które po wniknięciu przez przewody do gruczołu powodują stan zapalny.

Dochodzi do niedrożności ujścia gruczołu oraz nagromadzenia treści ropnej. Może dojść do perforacji i wycieku ropy do przedsionka pochwy, albo na powierzchnię skóry. Ropień skóry zwany również czyrakiem jest ropnym zapaleniem okołomieszkowym, które jest związane z wytworzeniem czopa martwiczego. Ma postać guzka, a następnie przekształca się w krostę.

Wiąże się z zakażeniem gronkowcowym. Ropień migdałka, zwany również ropniem okołomigdałkowym jest najczęstszym powikłaniem anginy.

Ladit 160x600

Dochodzi do niego w rezultacie gromadzenia się treści ropnej w przestrzeni między torebką migdałka a powięzią pokrywającą mięśnie jego bocznej ściany.

Objawy kliniczne najczęściej są stwierdzane w trakcie, albo po przebyciu zapalenia migdałków podniebiennych.

Ropień podokostnowy jest procesem zapalnym, który toczy się w tkankach okołowierzchołkowych zęba.

 

Uchodzi za kolejną fazę ostrego ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Powstaje w sytuacji, gdy wysięk ropny toruje sobie drogę poprzez tkankę kostną żuchwy i szczęki, prowadząc do bolesnego odwarstwienia okostnej.

Ropień podśluzówkowy jest procesem zapalnym toczącym się w tkankach okołowierzchołkowych zęba. Jest zejściem ropnia podokostnego, a zarazem ostatnim etapem ostrego ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.

Powstaje wtedy, gdy wysięk ropny przebije się przez tkankę kostną i okostną szczęki bądź żuchwy. Ostatecznie dochodzi do perforacji błony śluzowej jamy ustnej. Do rodzajów ropni należy także ropień podskórny.

Może dojść również do utworzenia się ropnia podprzeponowego, ropnia wątrobowego i płuca oraz ropnia języka.

Inne postaci tego schorzenia dotyczą zapalenia wyrostka sutkowatego i ropnia mózgu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • ropień podskórny
  • ropień
  • ropień krzyzówka
  • zamur na ropien bartoliniwgo

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.