Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Ropniak opłucnej (łac. empyema pleurae) jest chorobą polegająca na nagromadzeniu się wysięku ropnego w jamie opłucnej.

Ladit 280x336

Płyn zawiera leukocyty wielojądrzaste ulegające rozpadowi, co jest charakterystyczne dla tej choroby.

Przyczyny ropniaka opłucnej są związane z zakażeniem. Obecnie wyróżnia się trzy czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia omawianego schorzenia.

Ropniak opłucnej może być spowodowany zropnieniem jałowego wysięku, albo krwiaka. W przypadku wystąpienia tego typu zmian konieczna jest interwencja lekarska, która zapobiegnie przeistoczeniu się ich w ropniaka opłucnej.

Drugą przyczyną może być przejście zakażenia ze ściany klatki piersiowej, albo okolicy podprzeponowej.

Bagatelizowanie zakażeń może zatem doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Ostatnim czynnikiem, który może przyczynić się do rozwoju ropniaka opłucnej jest przemieszczenie się zakażenia z płuc do jamy opłucnej. Jest to możliwe w przebiegu zapalenia płatowego, albo odoskrzelowego.

Ropniak opłucnej powoduje niewydolność oddechową i duszności.

Pacjent jest w ciężkim stanie i cierpi na wysoką gorączkę.

Rozpoznanie ropniaka opłucnej jest możliwe poprzez wykonanie badania fizykalnego. Może ono wykazać wystąpienie płynu, a także osłabienie lub zniesienie szmeru oddechowego. Drugim badaniem zalecanym przez lekarza na etapie diagnostycznym jest badanie radiologiczne.

Ladit 160x600

Pozwala ono uwidocznić zacienienie, które wskazuje na wystąpienie ropniaka opłucnej. Diagnostyka choroby może wymagać wykonania punkcji, badań bakteriologicznych i cytologicznych. Punkcja umożliwia sprawdzenie, czy płyn ma ropny charakter.

Płuca są parzystym narządem dróg oddechowych.

W płucach dorosłego człowieka może pomieścić się nawet do 5 litrów powietrza. W obrębie płuc dochodzi do wymiany gazowej, dlatego wszelkie nieprawidłowości występujące w tej części ciała objawiają się niewydolnością oddechową, trudnościami w oddychaniu, czy też dusznością.

Struktura płuc jest zbudowana z oskrzeli, które częściowo wnikają do płuc. Rozwidlają się one na oskrzeliki. Najmniejszą jednostką struktury płuc są pęcherzyki płucne, w których odbywa się proces wymiany gazowej.

Opłucna jest delikatną tkanką, która okrywa płuca.

W organizmie człowieka znajduje się prawe płuco złożone z trzech płatów oraz lewe składające się z dwóch płatów.

Po lewej stronie znajduje się serce, czym tłumaczy się różnicę w ilości płatów. Opłucna jest surowicza błoną mająca postać cienkiej i błyszczącej warstwy.

Jej zadaniem jest ułatwienie ruchu płuc w czasie oddechu. Opłucna jest zbudowana z blaszki ściennej i trzewnej. Między dwoma blaszkami znajduje się przestrzeń nosząca nazwę jamy opłucnej. Zawiera ona płyn surowiczy, który zmniejsza tarcie przy oddychaniu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroby ukadu oddechowego
  • ropniak opłucnej

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.