Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Podczas zimowych spacerów można natknąć się na okazy leczniczych roślin, takich jak jałowiec czy jemioła. W okresie zimowym można też pozyskiwać inne surowce zielarskie, m.in. korę brzozy i wierzby. Wspomniane rośliny lecznicze oraz szereg innych gatunków należy zbierać w okresie zimy, aby móc wykorzystać ich cenne, prozdrowotne właściwości.

Ladit 280x336

Spacer w przepięknym zimowym plenerze można połączyć ze zbieraniem roślin leczniczych ? jemioły czy jałowca. Na pozyskiwanie kory, np. z brzozy i wierzby, bardzo dobrym okresem jest zwłaszcza koniec zimy.

Niektóre surowce zielarskie znajdują zastosowanie nie tylko w domowej apteczce, ale także w kuchni. Zaleca się zbierać surowce zielarskie w ciepłej i słonecznej pogodzie. Termin i sposób zbiorów zależy od tego, jakie części rośliny i jakie gatunki chcemy zebrać.

Zbiory roślin leczniczych

Poniższa tabela w przejrzysty sposób przedstawia kiedy należy zebrać konkretny surowiec zielarski oraz w jakiej temperaturze należy go suszyć.

Suszenie jest niezbędne, ponieważ w przeciwnym razie surowca nie będzie można wykorzystać ani w domowej apteczce, ani w kuchni. Kora powinna być pozyskiwana w okresie, kiedy roślina powoli odradza się po zimowym okresie.

Na początku okresu wegetacyjnego pojawiają się soki, które umożliwiają łatwe oddzielenie surowca. Kora powinna być pozyskiwana z młodszych gałęzi. Należy ostrożnie zdjąć ją za pomocą noża.

Terminy zimowych zbiorów roślin leczniczych

Gatunki Surowiec zielarski Kiedy zbierać Temperatura suszenia
Jałowiec owoce Od listopada do grudnia do 35 stopni Celsjusza
Jemioła ziele Od listopada do lutego do 25 stopni Celsjusza
Sosna Pąki i młode pędy Od lutego do marca do 35 stopni Celsjusza
Wierzba kora Od lutego do kwietnia Temperatura pokojowa
Kasztanowiec kora Od lutego do kwietnia Temperatura pokojowa
Kalina kora Od lutego do kwietnia Temperatura pokojowa
Kruszyna kora Od lutego do kwietnia Temperatura pokojowa
Jesion kora Od lutego do kwietnia Temperatura pokojowa

 

Okres zimy jest też dobrą okazją do zebrania owoców. W przypadku jałowca można zbierać wyłącznie dojrzałe owoce, które łatwo odpadają. W przypadku jemioły zbiory są nieco bardziej utrudnione, ponieważ zwykle wyrasta ona wysoko, na koronach drzew.  Podczas zbiorów konieczna będzie pomoc innej osoby i drabina.

Ladit 160x600

Poza tym warto zaopatrzyć się w długie sekatory i tyczki. Pączki sosny można zbierać jeszcze przed ich pełnym rozwojem, a dokładniej mówiąc, zanim zaczną pękać. Wtedy są one najbardziej wartościowe pod względme zawartości substancji odżywczych.

Rośliny lecznicze ich zastosowanie i właściwości

Rośliny lecznicze, takie jak jałowiec, jemioła, sosna, wierzba, kasztanowiec, kalina, kruszyna czy też jesion różnią się między sobą pod względem zawartości substancji aktywnych.

Różnice dotyczą także właściwości leczniczych.

Jałowiec posiada działanie moczopędne i bakteriobójcze. Wykazuje on także działanie odkażające i wspomaga produkcję żółci. Jałowiec wspiera leczenie niewydolności wątrony, zaburzeń trawienia i stanów zapalnych dróg moczowych. Należy zalać wrzątkiem łyżkę owoców i przykryć szklankę talerzykiem. Po upływie 15 minut napar jest gotowy do spożycia.

Jemioła jest polecana jako środek wspomagający leczenie nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca i miażdżycy. Z rozdrobnionej jemioły należy przyrządzić macerat. Wystarczy zalać łyżkę suszu ciepłą wodą i mieszać przez około 20 minut. Po odcedzeniu płyn jest gotowy do picia. Zalecana dawka wynosi 1 szklankę dziennie.

Z pączków sosny przyrządzisz domowy syrop przeciw chorobom układu oddechowego. Łagodzi on ból gardła i krtani oraz kaszel. Rozgniec około 50 g świeżych pączków i zasyp je cukrem. Po upływie 2 tygodni dokładnie wymieszaj miksturę i odstaw ja na kolejne 2 tygodnie. Dopiero wtedy syrop będzie gotowy do spożycia.

Wierzba może posłużyć do przygotowania odwarów z kory. Stosuje się je w leczeniu gorączki, reumatyzmu, grypy oraz dolegliwości związanych z przeziębieniem. Kora kasztanowca zaś wspomaga leczenie hemoroidów. Z kory kaliny możesz przygotować odwar lub nalewkę. Są one pomocne w łagodzeniu objawów bolesnego miesiączkowania, dolegliwości jelitowych oraz ze strony układu moczowego.

Kruszyna jest polecana jako naturalny środek przeciw zaparciom. Odwar przygotowany z 1 łyżki rozdrobnionej kory skutecznie przeczyszcza układ pokarmowy. Odwar można też przyrządzić z kory jesionu, który przeciwdziała wzdęciom i innym zaburzeniom trawienia. Wykazuje on także działanie przeciwgorączkowe i łagodzi objawy reumatyzmu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.