Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Różaniec górski  jest rośliną rosnącą maksymalnie do 30 cm. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami, mięsistymi liśćmi, oraz rozbieżnością w występowaniu.

Ladit 280x336

Spotkać ją można na obszarze bieguna polarnego, w wysokich górach od Skandynawii po Azję. Wybiera tereny zazwyczaj o piaszczystej glebie, powyżej 3000 metrów nad poziomem morza. W Polsce jest roślina popularną, która rośnie na terenie parków narodowych w Sudetach, Tatrach i Bieszczadach.

Różaniec górski jest zielem, które składa się z grubego kłącza oraz z rozgałęzionych korzeni. Istnieje ok. 50 gatunków różańca. Jest znany od dawnych czasów i od dawna wykorzystywany w medycynie ludowej.

Różaniec górski zastosowanie w medycynie

Różaniec górski wykorzystuje się do produkcji suplementów diety, leków, czy kosmetyków. Głównie wykorzystywane jest kłącze, które wraz z korzeniami po ścięciu wydzielają różany zapach. W swoim skaldzie zawiera głównie  fenylopropanoidy, pochodne fenyloetanolu, flawonoidy, monoterpeny, triterpeny i fenolokwasy.

Nawet małe i średnie dawki ekstraktu z różańca górskiego zwiększają działanie neuroprzekaźników w mózgu poprzez wzrost przenikalności przez barierę krew - mózg prekursorów noradrenaliny i serotoniny. Rhodiola rosea czyli łacińska nazwa rośliny zawiera witaminy, składniki mineralne, substancje biologicznie czynne oraz wpływa pozytywnie na organizm.

Ladit 160x600

Odnotowano wpływ rośliny na poprawę pamięci i procesów uczenia się poprzez wzrost poziomu serotoniny w korze czołowej mózgu. Różaniec górski wpływa na poprawę percepcji, procesów myślenia, w tym analizowania, oceny sytuacji, kalkulowania i planowania oraz pamięci i uczenia się, wywiera pozytywny wpływ na pamięć i procesy poznawcze, chroni przed objawami astenii w okresach zwiększonego wysiłku umysłowego, np. przed egzaminami, i wysiłku fizycznego.

Różaniec górski właściwości

Ponadto Różanie wykazuje inne działania w organizmie. Przede wszystkim skutecznie wpływa na ochronę serca przed czynnikami stresowymi powodującymi uszkodzenia, przywraca równowagę wewnętrzną organizmu , zwiększa odporność na choroby, skutecznie poprawia reakcję na stres, ułatwiając szybki powrót do normy po ustąpieniu czynników stresujących , zapobiega arytmiom serca, zmniejsza miejscowe niedokrwienie, reguluje ciśnienie krwi, wzmacnia system immunologiczny, pobudza witalność seksualną, a także pozytywnie działa w profilaktyce zaburzeń seksualnych.

Jest zielem który chroni wątrobę przez szkodliwym wpływem toksyn, zmniejsza skutki uboczne działania leków, zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi oraz poprawia wydolność sportowców poprzez wspomaganie procesów anabolicznych.

Ponadto warto wspomnieć że ekstrakty z rhodiola rosea charakteryzują się niską toksycznością, aczkolwiek ziela nie powinno się używać bez konsultacji lekarskiej, ponieważ źle dobrana dawka preparatu może wywołać nawet zgon u człowieka.

Wśród efektów ubocznych preparatów należy wymienić odczuwanie stanów lękowych oraz uczucie pobudzenia. Przed zastosowaniem należy udać się do specjalisty.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
 • rozaniec gorski
 • różaniec górski właściwości
 • róaniec składniki
 • różanecznik górski preparat bonifratrzy
 • zbigniewtnowak rozaniec górski

  2 komentarze do “Różaniec górski”

 1. To działa. polecam

   
 2. Brał ktoś ten cały różeniec, przeczytałem pewien artykuł, w którym to zioło jest tak zachwalane, ale czy w rzeczywistości też tak świetnie działa

   

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.