Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy rozedmy płuc są związane głównie z dusznościami. Choroba może prowadzić do niewydolności serca. Z reguły pojawia się u tych osób, które cierpią na przewlekłe zapalenie oskrzeli, albo astmę.

Ladit 280x336

Objawy rozedmy płuc są związane także z zadyszką podczas wysiłku fizycznego o niskim natężeniu. Poza tym objawy rozedmy płuc obejmują też upośledzenie sprawności ruchowej. Rozedma płuc objawy może mieć związane z obrzękiem kończyn dolnych oraz z osłabieniem czynności serca.

Dodatkowo, u wielu osób, u których została zdiagnozowana rozedma płuc objawy dotyczyły także zmniejszonej wydolności organizmu. Inne charakterystyczne dla choroby, takiej jak rozedma płuc objawy to świszczący oddech oraz kaszel z odkrztuszaniem śluzu w kolorze biało - żółtym.

Płuca są narządami parzystymi, które należą do układu oddechowego. W płucach dochodzi do wymiany gazowej. Narząd ma postać stożka, który składa się z powierzchni przeponowej pełniącej rolę podstawy i ze szczytu. Boczna powierzchnia płuca styka się z żebrami. Prawe płuco składa się z trzech płatów, natomiast lewe z dwóch. Płuca są otoczone delikatną tkanką opłucną.

Do każdego z płuc dochodzi tak zwany korzeń. Korzeń jest zbudowany z oskrzela głównego,dwóch żył płucnych i tętnicy, a także ze splotu nerwowego, naczyń i węzłów chłonnych, a także z tętnic oskrzelowych. Płuca są zbudowane ze sprężystego miąższu, na który składają się pęcherzyki płucne.

Ladit 160x600

Mówiąc o płucach nie należy pomijać kwestii ich pojemności.

 

Całkowita pojemność płuc oznacza całą objętość powietrza, które znajduje się w płucach. Składa się z pojemności wdechowej określanej mianem pojemności powietrza wciąganego do płuc podczas najgłębszego wdechu.

Pojemność wdechowa obejmuje objętość oddechową i zapasową wdechową. Całkowita pojemność płuc obejmuje również pojemność zalegającą czynnościową,która jest pojemnością powietrza, jaka pozostaje w płucach przy spokojnym wydechu powietrza.

Składają się na nią objętość zapasowa wydechowa oraz objętość zalegająca. Pojemność życiowa płuc jest określeniem ilości powietrza, która może zostać wprowadzona do płuc po wcześniejszym maksymalnym wydechu.

W przypadku rozedmy płuc dochodzi do rozdęcia pęcherzyków płucnych oraz drobnych oskrzelików. Pęcherzyki płucne są elementami strukturalnymi miąższu płuc. Ich ściana jest od strony wewnętrznej wyściełana cienkim nabłonkiem jednowarstwowym płaskim. Na zewnątrz znajduje się siatka naczyń włosowatych. Pęcherzyki płucne są strukturami osadzonymi na przewodach pęcherzykowych.

W pęcherzykach płucnych dokonuje się wymiana gazowa.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroby związane zdusznościami

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.