Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rozwarstwienie aorty  stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Rozwarstwienie aorty występuje w rezultacie pęknięcia błony wewnętrznej ściany aorty.

Ladit 280x336

Krew przedostaje się między środkową a wewnętrzną warstwę. Oddziela je od siebie, tworząc dwa światła w naczyniu, z których jedno jest prawdziwe, a drugie fałszywe. Rozwarstwienie aorty powoduje, że ściana naczynia ulega ścieńczeniu i może pęknąć.

Ostre rozwarstwienie aorty brzusznej jest skutkiem patologicznych zmian w obrębie ściany tętnicy.

Do czynników ryzyka, które mogą powodować rozwarstwienie aorty brzusznej zalicza się czynniki genetyczne, miażdżycę, zespół Marfana i zapalenie aorty w przebiegu choroby układowej. Zespół Marfana jest chorobą genetyczną tkanki łącznej oraz cechuje się stosunkowo dużą zmiennością fenotypową.

W przebiegu choroby występują zmiany narządowe, które są związane z układem ruchu, wzrokiem, sercem i naczyniami krwionośnymi.  Inne czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, jaką jest rozwarstwienie aorty brzusznej to wiek chorego, czynne palenie tytoniu oraz nadciśnienie tętnicze.

Ladit 160x600

Rozwarstwienie aorty przyczyny może mieć też związane z chorobą POChP. Podobne czynniki powodują rozwarstwienie aorty piersiowej.

 

Aorta jest tętnicą główną człowieka, mającą postać dużego pnia tętniczego, jakiego gałęzie doprowadzają krew tętniczą do tkanek. Tętnica główna jest największą tętnicą w organizmie człowieka. Początek aorty znajduje się w przedłużeniu stożka tętniczego lewego.

Później wstępuje w śródpiersiu górnym i biegnie ku górze oraz w prawo na około 5-7 cm. Część wstępująca aorty składa się z trzech zatok, które są umieszczone ponad płatkami zastawki aorty. Część wstępująca aorty znajduje się w obrębie worka osierdziowego.

Łuk aorty znajduje się w okolicy prawego stawu żebrowo-mostkowego i kręgu Th3. Z górnego obwodu łuku odchodzą trzy duże tętnice, które noszą nazwę tętnicy szyjnej wspólnej lewej, pnia ramienno-głowowego i tętnicy podobojczykowej lewej.

W początkowym odcinku łuk biegnie do przodu od tchawicy, a później zstępuje wzdłuż przełyku i lewego obwodu tchawicy. Między odejściem tętnicy podobojczykowej lewej i przyczepem więzadła tętnicy znajduje się cieśń aorty, mająca postać zwężenia.

Część zstępująca aorty składa się z części piersiowej aorty i części brzusznej aorty. Część piersiowa aorty biegnie w śródpiersiu tylnym, a z wiekiem przesuwa się bardziej w lewo. Część brzuszna aorty zaczyna się w roztworze aortowym w przeponie na poziomie Th12.

Aorta przedłuża się w pośrodkową tętnicę krzyżową. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.