Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rumień nagły (łac. exanthema subitum) jest chorobą zakaźną występującą u dzieci w wieku do 2 lat. Rumień nagły jest wywoływany prze wirus HHV-6 lub HHV-7.

Ladit 280x336

Rumień nagły jest zwany także gorączką trzydniową lub trzydniówką. Rumień nagły u dzieci został po raz pierwszy opisany na początku dwudziestego wieku. Czynnik etiologiczny udało się określić dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych.

Rumień nagły u dzieci występuje po około 7-17 dniach od zakażenia wirusem. Tyle trwa bowiem okres wylęgania.

Rumień nagły u dzieci objawia się wysoką gorączką, która ustępuje po kilku dniach.

Dziecko czuje się dobrze mimo wysokiej temperatury, mogącej utrzymywać się nawet do tygodnia. W znacznej większości przypadków rumień nagły u dzieci jest związany z gorączką utrzymującą się około 3 dni, skąd wzięła się nazwa potoczna opisywanej choroby.

Wysoka gorączka jest przeważnie jedynym symptomem sygnalizującym rumień nagły.

 

Zdjęcia chorych dzieci wskazują także na możliwość wystąpienia wysypki. Po ustąpieniu zakażenia wirus, który wywołał rumień nagły przechodzi w latentną formę.

Ladit 160x600

Połowa wszystkich przypadków występowania gorączki u niemowląt jest związana z zakażeniem wirusem HHV-6. Rumień nagły jest jednocześnie jedną z najczęstszych infekcji, które występują u dzieci w wieku do 2 lat. Wysypka, która może pojawić się w przebiegu wspomnianej choroby ma formę zmian skórnych wpływających na wygląd i powierzchnię skóry.

Wysypka może znajdować się wyłącznie w jednym miejscu ciała, albo wystąpić na całej powierzchni skóry. Wysypki mogą wiązać się ze zmianą koloru skóry, ociepleniem lub swędzeniem. Należy dodać, że wysypka obejmuje zmiany skórne, które mogą wystąpić w przebiegu różnych chorób.

Wysypki mogą powodować zmianę koloru skóry, a także ocieplenie skóry. Mogą powodować także nierówności, spękanie i suchość. Dodatkowo występuje obrzęk i owrzodzenie, które mogą być bolesne. Sama wysypka ustępuje po wyleczeniu choroby podstawowej.

Rumień nagły także nie wymaga leczenia, ponieważ ustępuje samoistnie. Warto zastosować leczenie objawowe, np. leki przeciwgorączkowe, m.in. ibuprofen lub paracetamol. Rumień nagły jest chorobą zakaźną będącą następstwem zakażenia ustroju czynnikiem zakaźnym oraz złamania sił odpornościowych organizmu.

Do niedawna pod pojęciem choroby zakaźnej rozumiano również schorzenia wywoływane przez robaki, pierwotniaki i małe stawonogi. Współcześnie określa się je ogólnym mianem chorób pasożytniczych.

Charakterystyczną cechą chorób zakaźnych jest łatwe przenoszenie się ich między organizmami ludzkimi bądź zwierzęcymi.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • rumien nagly
  • rumień nagły
  • czy rumień nagły swędzi

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.