Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rumień trwały (łac. erythema fixum) jest pojedynczą lub mnogą plamą, która jest wyraźnie odgraniczona. Rumień trwały należy do grona reakcji polekowych.

Ladit 280x336

W przebiegu dolegliwości rumień jest umiejscowiony w obrębie błony śluzowej i skóry.

Charakteryzuje się on tym, że nawraca zawsze w tym samym miejscu po każdej ekspozycji na lek, który nie jest dobrze tolerowany przez organizm pacjenta.

Zmiany o charakterze rumienia trwałego mogą utrzymywać się przez kilka dni, a następnie cofać. Rumień trwały ustępując pozostawia po sobie przebarwienie pozapalne.

Rumień trwały może być wywoływany przez różne grupy leków.

Przyczyny rumienia trwałego są związane między innymi z zażywaniem leków przeciwhistaminowych.

Wśród czynników powodujących wystąpienie rumienia trwałego wymienia się także sulfonamidy. Patogeneza rumienia trwałego nie została do końca wyjaśniona i poznana.

Obecnie przypuszcza się, że choroba może wystąpić w wyniku cytotoksycznej odpowiedzi komórkowej wymierzonej przeciw keratynocytom. Nawroty rumienia trwałego mogą być spowodowane obecnymi w naskórku limfocytami T.

Limfocyty T są zwane także limfocytami grasicozależnymi.

Należą do nich komórki układu odpornościowego zaliczane do limfocytów. Powstają one w grasicy. Wspólne komórki progenitorowe produkowane w szpiku kostnym przemieszczają się do grasicy. Następnie są one różnicowane.

Ladit 160x600

Wówczas powstają między innymi wspomniane Limfocyty T. W ich obrębie można wyróżnić także dodatkowe podgrupy. Odpowiadają one za prawidłową reakcję immunologiczną. Aby mogła nastąpić potrzebna jest prezentacja antygenów limfocytom T.

Rumień trwały ma przeważnie postać pojedynczych wykwitów o brunatnym zabarwieniu oraz wyraźnie odznaczających się na tle skóry.

Rumień trwały może przekształcić się w zmianę pęcherzową.

Częste nawroty dolegliwości mogą pozostawiać po sobie pozapalne przebarwienia. Gdyby lek powodujący chorobę był stosowany zbyt długo, to może dojść do przejścia rumienia trwałego w wysiękowy.

Wśród leków, które najczęściej powodują rumień trwały znajdują się:

  • sulfonamidy
  • fenacetyna
  • kwas acetylosalicylowy
  • barbiturany

Sulfonamidy są stosowane w leczeniu schorzeń skóry.

Znalazły też zastosowanie w roli środków odkażających i bakteriostatycznych. Sulfonamidy służą też do produkcji leków o działaniu moczopędnym, przeciwcukrzycowym i neuroleptycznym.

Poza tym mogą być one stosowane do produkcji preparatów o działaniu przeciwzapalnym.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • rumień trwały
  • rumien trwaly
  • rumień polekowy leczenie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.