Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rwa barkowa jest dolegliwością spowodowaną zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa w odcinku szyjnym. Zalicza się ją do korzeniowych zespołów bólowych.

Ladit 280x336

Rwa barkowa jest charakterystycznym bólem karku i ramienia, który promieniuje do ręki. Rwa barkowa z reguły dotyczy osób w starszym wieku. Rwa barkowa lewostronna lub prawostronna mogą być rezultatem zmian zwyrodnieniowych szyjnego odcinka kręgosłupa, niemniej wpływ na rozwój schorzenia mają również inne czynniki etiologiczne.

Należy wśród nich wymienić zmiany hormonalne oraz czynniki zewnętrzne.

Zmiany hormonalne wpływają na strukturę kości. Czynniki zewnętrzne są związane z wykonywaniem długotrwałej lub ciężkiej pracy fizycznej, co prowadzi do zmian w obrębie kręgosłupa szyjnego. W przypadku gdy, występuje rwa barkowa, ćwiczenia są bardzo pomocne.

W razie schorzeń, takich jak rwa barkowa rehabilitacja powinna być przeprowadzana pod okiem specjalisty.

Gdy pojawia się rwa barkowa ćwiczenia korygujące postawę ciała są równie ważne, jak ćwiczenia, które powodują wzmocnienie mięśni kręgosłupa szyjnego.

 

Zwykle stosuje się wyciąg szyjny w pozycji leżącej bądź siedzącej. Rehabilitacja obejmuje około 15-20 zabiegów, które trwają maksymalnie 20 minut. Nie zaleca się przeprowadzać wyciągu szyjnego u osób cierpiących na osteoporozę lub kręgozmyk, albo po 65 roku życia.

Ladit 160x600

Ciepłolecznictwo jest pomocne,  gdy występuje rwa barkowa. Ćwiczenia izometryczne kraju, górnej części klatki piersiowej i barku w połączeniu z wyżej wymienionymi metodami. W niektórych przypadkach noszenie kołnierza ortopedycznego jest stosowane, gdy występuje rwa barkowa.

Masaż również jest bardzo pomocny. Masaże mięśni karku i szyi są polecane po ustąpieniu silnego bólu.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego powoduje nie tylko rwę barkową. Może doprowadzić do osłabienia i zaburzeń czucia w kończynach górnych i dolnych. Niekiedy przebieg i zespół objawów bardzo przypominają choroby mózgu i serca. Kręgosłup szyjny jest mechanicznym wspomnieniem, którego zadaniem jest połączenie głowy i klatki piersiowej.

Jego fizjologiczna ruchomość jest gwarantem sprawnego działania zmysłu równowagi i słuchu Sprawnie działające stawy kręgosłupa są odpowiednio zabezpieczone mięśniami i więzadłami.

Kręgosłup szyjny jest zbudowany z siedmiu kręgów, które tworzą elastyczną kolumnę łączącą klatkę piersiową z czaszką. Kręg jest zbudowany z trzonu i łuków, które wraz z nim tworzą zamknięty pierścień. Pierścienie są położone w ten sposób, że tworzą kanał kręgowy chroniący rdzeń kręgowy.

Rdzeń jest zespołem struktur nerwowych, który zapewnia przewodzenie bodźców czuciowych i ruchowych między mięśniami i korą mózgową. Odpowiada również za właściwe napięcie i koordynację mięśni.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • rwa barkowa lewostronna
  • rwa ramienna lewostronna
  • rwa barkowa prawostronna
  • rwa barkowa cwiczenia
  • rwa barkowa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.