Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy rwy kulszowej są związane z bólem w okolicy lędźwiowej. Promieniuje on do pośladka, uda, łydki lub stopy.

Ladit 280x336

Kręgi lędźwiowe to 5 kręgów łączących się z kością krzyżową na wysokości pośladków. Charakteryzują się dużymi trzonami o nerkowatym kształcie, a także bardzo masywną budową. Jeśli chodzi o przypadłość, taką jak rwa kulszowa objawy opisane wyżej występują wraz z uczuciem osłabienia siły mięśniowej oraz drętwieniem tych części ciała.

Objawy rwy kulszowej są niekiedy tak silne, że chory musi przyjąć pozycję leżącą. Nie należy kłaść się na twardym materacu z włosia położonym n uginającym się podłożu, a także na twardej desce. Nie wolno kłaść się także na nierównej powierzchni, zmuszających kręgosłup do skręceń i skrzywień.

W sytuacji, gdy występuje rwa kulszowa, objawy mogą dotyczyć ograniczenia ruchomości odcinka lędźwiowego, ponieważ występuje wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. Pojawi się również odruchowe skrzywienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Dodatkowo mogą wystąpić objawy rwy kulszowej, takie jak niedowład mięśni prostujących stopę i paluch, a także opadanie stopy.

Niedowład polega na zmniejszeniu siły, albo ograniczeniu zakresu ruchu powstałe najczęściej w wyniku zmian organicznych ośrodkowych, dotyczących mięśnia i obwodowych. Czasem niedowład może być następstwem zaburzeń psychicznych, między innymi histerii.

Ladit 160x600

Można wyróżniać niedowład spastyczny i wiotki. Niedowład spastyczny jest spowodowany uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, natomiast wiotki zaburzeniami obwodowymi.

Objawy rwy kulszowej - leczenie nie zawsze jest rozpoczynane

Gdy ból ustępuje, chory zwykle rezygnuje z dalszych konsultacji lekarskiej.

Choroba ta może ustąpić samoistnie, jednak czasem utrzymuje się przez kilka lat. Wtedy nie warto zwlekać z rozpoczęciem terapii, dla własnego dobra. Ból towarzyszący rwie kulszowej występuje nagle, uniemożliwiając wykonywanie codziennych czynności. W przypadku choroby, jaką jest rwa kulszowa objawy mogą obejmować parestezje i drętwienia, a także zaburzenia czucia w różnych miejscach kończyn dolnych.

Parestezja jest zwana także czuciem opacznym. Jest nieprzyjemnym wrażeniem, z reguły w postaci drętwienia lub mrowienia, albo zmianami temperatury skóry. Parestezje towarzyszą zwykle uszkodzeniom nerwów obwodowych, ale mogą być też symptomem uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Niekiedy przyczyną parestezji jest zaburzenie psychiczne, np. nerwica lękowa i wegetatywna. Parestezje są uciążliwe i jeżeli występują regularnie, nie należy ich bagatelizować.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • Gorączka przy rwie kulszowej
  • rwa kulszowa a gorączka
  • rwa kulszowa gorączka
  • rwa kulszowa i gorączka
  • czy nericy lękowrj moga byc objawy jak przy rwie kulszowrj

  Jedna odpowiedź do “Rwa kulszowa objawy”

  1. Witam. Czy przy rwie kulszowej może występować wysoka gorączka??

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.