Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Rybia łuska (łac. ichthyosis) jest grupą genetycznie uwarunkowanych chorób skóry, która charakteryzuje się uogólnionym nadmiernym rogowaceniem.

Ladit 280x336

Towarzyszą temu nawarstwienia hiperkeratotyczne i łuski ułożone dachówkowato. Rybia łuska jest chorobą występującą w wielu odmianach. Różnią się między sobą objawami oraz sposobem dziedziczenia, obrazem histopatologicznym i ultrastrukturalnym.

W zależności od sposobu dziedziczenia wyróżniane są takie odmiany, jak rybia łuska zwykła, rybia łuska wrodzona i erytrodermia ichtiotyczna niepęcherzowa.

Rybia łuska nabyta jest jednym z zespołów paraneoplastycznych oraz charakteryzuje się uogólnionym nadmiernym rogowaceniem, któremu towarzyszy tworzenie się rybopodobnych łusek na skórze. Rybia łuska nabyta może towarzyszyć nowotworom wewnętrznych narządów i chorobie Hodgina.

Rybia łuska arlekinowa zwana także płodem arlekin jest bardzo rzadką chorobą genetyczną, która jest dziedziczona autosomalnie recesywnie. Rybia łuska arlekinowa jest zaliczana do genodermatoz. Skóra jest pokryta łuskami naskórka hiperkeratotycznego o kształcie wielokątów i rombów, dlatego chorobę określono, jako rybia łuska arlekinowa.

Podobieństwo do kostiumu arlekina jest źródłem nazwy tego schorzenia. Warto zobaczyć fotografie i rysunki osób, u których została stwierdzona rybia łuska. Zdjęcia są bardzo pomocnym źródłem informacji.

Ladit 160x600

Rybia łuska jeżasta jest grupą rzadkich chorób skóry uwarunkowanych genetycznie.

 

Występuje w czterech typach, w tym w typie Lamberta, Curtha-Macklina, Rheydta i Baevferstedta. Obecnie opisano tylko kilka izolowanych przypadków ostatniego typu rybiej łuski jeżastej. Jest to bardzo rzadko występujące schorzenie.

Charakterystycznym elementem opisanych wyżej chorób jest hiperkeratoza. Polega na znacznym pogrubieniu warstwy rogowej naskórka związanym ze zbyt dużym rogowaceniem. Przykładem hiperkeratozy są rogowacenie mieszkowe, nagniotek i brodawka.

Wyprysk, liszaj płaski i kilka typów rybiej łuski mogą doprowadzić do hiperkeratozy. Naskórek jest wierzchnią warstwą skóry i najcieńszym nabłonkiem pokrywającym ciało. Struktura naskórka jest zbudowana z komórek nabłonkowych zwanych keratynocytami, stanowiących główną masę naskórka, a także komórek Merkla, melanocytów i komórek dendrytycznych.

Keratynocyty są ułożone w naskórku w pięć warstw, a mianowicie w warstwę podstawną, kolczystą, ziarnistą, zrogowaciałą i jasną. Warstwa podstawna i kolczysta są nazywane mianem żywych. Łącznie stanowią warstwę rozrodczą.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • rybia łuska arlekinowa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.