Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie rzęsistkowicy polega na zastosowaniu metronidazolu oraz innych środków farmakologicznych będących pochodnymi imidazolu.

Ladit 280x336

Leczenie rzęsistkowicy może polegać na stosowaniu ornidazolu i tynidazolu. Leczenie rzęsistkowicy powinno objąć także partnera seksualnego chorej osoby. W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowana rzęsistkowica, leczenie musi wymagać także zachowania higieny osobistej.

Jeżeli występuje rzęsistkowica, leczenie musi być prowadzone prze lekarza. Skuteczność terapii opiera się na przeprowadzaniu badań kontrolnych, które określają jego efektywność.

Podstawowy warunek skuteczności to jednoczesne leczenie wszystkich zarażonych osób przebywających w jednym mieszkaniu, a także partnerów seksualnych. Terapia tylko jednego partnera prowadzi do tego, że osoba wyleczona w bardzo krótkim czasie będzie powtórnie zarażona przez nieleczonego partnera.

Zarażenie rzęsistkiem pochwowym jest uleczalne, ale tylko wtedy, gdy terapia zostanie przeprowadzona zgodnie z wyżej opisanymi zasadami.

Konieczne jest leczenie równoczesne obojga partnerów seksualnych.

 

Zaleca się powstrzymanie od współżycia aż do czasu zakończenia terapii. U kobiet i mężczyzn dodatkowo wykonuje się badania przesiewowe, żeby sprawdzić, czy z rzęsistkowicą nie współistnieją inne zakażenia przenoszone drogą płciową.

Ladit 160x600

Jedyną metodą umożliwiającą trwałe wyleczenie zakażenia u kobiet jest ogólnoustrojowe stosowanie chemioterapeutyków. Większość szczepów rzęsistka pochwowego jest wrażliwa na metronidazol oraz jego pochodne. Zdarzają się samoistne wyleczenia, jednak szacuje się je na poziomie 20-25%.

Metronidazol jest lekiem należącym do chemioterapeutyków. Środek farmaceutyczny zalicza się do grupy pochodnych nitroimidazolu. Wyróżnia się działaniem pierwotniakobójczym i bakteriobójczym względem beztlenowych drobnoustrojów. Metronidazol stosuje się w leczeniu zakażeń pierwotniakami i bakteriami beztlenowymi.

Sposób działania metronidazolu oraz innych pochodnych 5-nitroimidazolu wiąże się z redukcją grup nitrowych. Prowadzi to do powstania reaktywnych rodników. Zredukowany formy powstają wewnątrz komórek przy obecności ferrodoksyny. Jest to białko, które transportuje elektrony występujące wyłącznie w organizmach z beztlenowym lub ubogim w tlen metabolizmem.

Zredukowana postać leku oddziałuje na DNA drobnoustroju, co skutkuje przerwaniem łańcucha i śmiercią komórki. Metronidazol stosuje się nie tylko w terapii zakażeń pierwotniakowych, takich jak np. rzęsistkowica.

Leczenie metronidazolem jest też skuteczne w przypadku zakażeń z udziałem bakteryjnej flory beztlenowej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.