Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

U osób, u których została stwierdzona rzeżączka leczenie opiera się na farmakoterapii. Chory otrzymuje uderzeniowe dawki penicyliny, która jest podawana domięśniowo raz na dwa dni lub codziennie.

Ladit 280x336

Farmakologiczne leczenie rzeżączki uwzględnia również podawanie leku powstrzymującego wydalanie penicyliny z organizmu przez nerki. Środek powoduje również zwiększenie stężenia penicyliny we krwi. Obecnie zauważono częste przypadki, kiedy dwoinka rzeżączki była odporna na penicylinę.

Wówczas leczenie rzeżączki polega na podaniu jednorazowej dawki cefalosporyn trzeciej generacji i chinolonów. Cefalosporyny są grupą półsyntetycznych antybiotyków. Charakteryzują się szerokim spektrum działania bakteriobójczego.

Cefalosporyny powodują zahamowanie działania enzymów bakterii. Blokują działanie drobnoustrojów chorobotwórczych, hamując proces syntezy bakteryjnej ściany komórkowej. Prekursory cefalosporyn zostały wyizolowane z hodowli grzyba w latach 50. ubiegłego wieku przez włoskiego naukowca. Badał działanie bakteriobójcze i ostatecznie udało mu się stwierdzić pozytywne działanie substancji na bakterie, które wywołują dżumę i cholerę. Badania były kontynuowane przez Anglika w ramach akcji antymalarycznej na Sardynii.

Ladit 160x600

Kilka lat później udało się wyizolować cefalosporynę C. W latach 60. XX wieku powstał pierwszy lek na bazie tych związków, czyli cefalotyna wytwarzana na skalę przemysłową. U osób, u których została zdiagnozowana rzeżączka leczenie powinno uwzględniać także rezygnację z picia alkoholu, sprzyjającego rozwojowi choroby.

Leczenie rzeżączki jest coraz trudniejsze, bo dwoinka rzeżączki uodparnia się na antybiotyki

Dlatego tak ważną rolę odgrywa profilaktyka. W przypadku chorób takich, jak rzeżączka leczenie nie powinno być podejmowane samodzielnie przez chorego, za pomocą środków dostępnych w domowej apteczce.

Choroba daje bowiem objawy podobne do nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej, a to schorzenie jest spowodowane przez zupełnie inne drobnoustroje, najczęściej chlamydie. Chlamydia jest rodzajem bakterii bezwzględnie wewnątrzkomórkowych. Ich ściany komórkowe zawierają lipopolisacharyd, tak jak większość bakterii gram-ujemnych.

Mają zdolność do syntezy własnych białek, ponieważ posiadają rybosomy. Chlamydie to bakterie bezwzględne wewnątrzkomórkowe, które w zależności od gatunku, są przenoszone tylko drogą płciową, drogą kropelkową, albo przez kontakt z chorym ptactwem. Wszystkie bakterie  należące do tej grupy posiadają  podobny cykl reprodukcji. Wywołują choroby głównie u ludzi. Tylko jedna chlamydia, zwana C. pecorum powoduje chorobę u koni. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.