Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

U osób, u których została zdiagnozowana sarkoidoza objawy niekiedy w ogóle się nie pojawiają.

Ladit 280x336

Choroba przebiega bezobjawowo, ale nie oznacza to, że nie jest groźna, wręcz przeciwnie. Nieświadomy chory nie udaje się do lekarza, bo czuje się dobrze. Tymczasem zmiany chorobowe postępują. W większości przypadków sarkoidoza objawy ujawnia stopniowo.

U części chorych mają charakter ogólnoustrojowy. Symptomy tego typu to przede wszystkim zmęczenie, ogólne osłabienie, gorączka, chudnięcie i brak apetytu. Obraz kliniczny choroby zależy od tego, jakie narządy zostały zmienione chorobowo.

Jeśli chodzi o chorobę, taką jak sarkoidoza objawy bardzo często koncentrują się na płucach. Płuca są narządem parzystym stanowiącym element układu oddechowego. Ich boczna powierzchnia przylega do żeber. Płuco prawe składa się z trzech płatów, zaś lewe z dwóch są otoczone opłucną.

Do każdego z płuc dochodzi korzeń, który składa się z oskrzeli głównych, tętnic płucnych, dwóch żył płucnych, a także splotu nerwowego, węzłów chłonnych oraz naczyń i tętnic oskrzelowych. Jeżeli płuca są zdrowe, to ich miąższ wykazuje znaczną sprężystość i elastyczność.

Ladit 160x600

Osoby chore narzekają na odczuwanie bólu w klatce piersiowej, kaszel i duszność. Objawy sarkoidozy zwykle obejmują ból stawów, najczęściej są to stawy kolanowe, skokowe, łokciowe i nadgarstkowe. Osoby chore na to schorzenie mogą również odczuwać bóle małych stawów stóp i rąk.

Objawy sarkoidozy obejmują również ból mięśni, powiększenie wątroby i śledziony.

 

Ostatnie z dwóch wymienionych symptomów występują u 20% chorych. U 30% chorych dochodzi do powiększenia obwodowych węzłów chłonnych.

Węzły chłonne są zwane także limfatycznymi. Są to obwodowe narządy układu chłonnego, znacznie rozproszone w organizmie i zbudowane z tkanki limfatycznej oraz komórek siateczkowo - śródbłonkowych. W tych punktach dochodzi do kontaktu limfocytów i antygenu. Węzły chłonne są otoczone torebką łącznotkankową.

W obrębie miąższu można wyróżnić część korową składającą się z grudek chłonnych oraz część rdzenną. W grudkach chłonnych są umieszczone ogniska powstawania limfocytów. Z kolei w części rdzennej znajdują się dojrzałe komórki układu odpornościowego.

Do najbardziej charakterystycznych zmian skórnych towarzyszących tej chorobie zalicza się toczeń odmrozinowy, rumień guzowaty oraz wykwity grudkowe. Zmiany zapalne wywołane przez chorobę mogą objąć narząd wzroku. Prowadzi też do degeneracji nerwów czaszkowych. Objawy sarkoidozy dotyczą też depresji i zaburzeń pamięci. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.