Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Sepsa jest rozpoznawana na podstawie objawów klinicznych. Nie istnieją precyzyjne markery biochemiczne sepsy.

Ladit 280x336

Zasadnicze znaczenie mają badania mikrobiologiczne krwi. Od chorego pobiera się dwie próbki, w tym jedną przez osobne nakłucie żyły oraz z cewnika naczyniowego. W odnalezieniu ogniska zakażenia bardzo przydatne są badania obrazowe, a mianowicie RTG, USG i TK.

Jeśli chodzi o stan, jakim jest sepsa leczenie ma charakter przyczynowy i objawowy. U osoby, u której występuje sepsa leczenie przyczynowe opiera się na usunięciu ogniska zakażenia. Nie zawsze jet to możliwe. Trzeba przede wszystkim stosować jak najmniej inwazyjne, ale skuteczne postępowanie.

U chorego, u którego występuje sepsa leczenie opiera się na antybiotykoterapii. Przed rozpoczęciem leczenia należy pobrać materiał do badań mikrobiologicznych, aby odpowiednio wybrać antybiotyk. Czas leczenia zależy od stanu klinicznego chorego, a także czynnika etiologicznego i występowania powikłań. Leczenie nie może być krótsze niż siedem dni.

Leczenie sepsy polega także na hamowaniu rozwoju reakcji zapalnej

U osób obciążonych wysokim ryzykiem zgonu w przebiegu sepsy, trzeba zastosować rekombinowane ludzkie aktywowane białko zmniejszające śmiertelność. Można jest zastosować tylko wtedy, gdy standardowe leczenie sepsy przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań.

Ladit 160x600

Do najważniejszych przeciwwskazań należy zaliczyć czynne krwawienie wewnętrzne, krwotoczny udar mózgu, ciężki uraz głowy i nowotwór. Objawowe leczenie sepsy początkowo polega na postępowaniu przeciwwstrząsowym. Po stwierdzeniu ciężkiej sepsy trzeba niezwłocznie rozpocząć postępowanie.

Jego celem jest poprawa stanu chorego w ciągu pierwszych sześciu godzin od wstrząsu. Choremu przetacza się płyny dożylnie, aby wypełnić łożysko naczyniowe. Stosuje się również leki, które obkurczają naczynia i zwiększające kurczliwość mięśnia sercowego. W niektórych przypadkach leczenie skupia się na niewydolności oddechowej, niewydolności nerek, kortykoterapii lub kwasicy.

Można też stosować postępowanie uzupełniające, polegające na przetaczaniu preparatów krwi, między innymi koncentratu krwinek czerwonych i koncentratu krwinek płytkowych. Chory musi mieć zapewnione odpowiednie żywienie. W miarę możliwości stosuje się odżywianie drogą dojelitową.

Leczenie powinno uwzględniać zapobieganie wrzodom stresowym, żylnej chorobie zakrzepowo - zatorowej. Można łatwo zauważyć, że leczenie sepsy jest bardzo  złożone i skomplikowane. Niejednokrotnie kończy się niepowodzeniem, z powodu zbyt późnego rozpoczęcia terapii. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.