Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Sepsa objawy u dzieci ma nieco inne niż u dorosłych. Może wywoływać brak apetytu, trudności podczas karmienia, wymioty i gorączkę powyżej 38 stopnic Celsjusza.

Ladit 280x336

Inne symptomy, które mogą towarzyszyć temu stanowi to drażliwość, apatia dziecka, a także obniżone napięcie mięśniowe. Mogą pojawić się zmiany w rytmie serca, bardzo szybki oddech, albo trudności z oddychaniem i bezdech.

U noworodków sepsa jest związana również z żółtaczką i wysypką oraz mniejszą ilością moczu. Jeśli chodzi o sepsa objawy, wysypka jest bardzo charakterystyczna. Występuje razem z symptomami przedstawionymi wyżej.  Jeśli dostrzeże się sepsa objawy, zdjęcia mogą być pomocne w ocenie, ale zamiast stawiać samodzielną diagnozę, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.  U dorosłych sepsa objawy ma nieco inne.

Obraz kliniczny jest zależny od tego, jaki jest stopień zaawansowania procesu. Na początku objawy sepsy są związane z ogólnoustrojową reakcją zapalną. Czynność serca wynosząca powyżej 90 uderzeń na minutę, a także zbyt niska, albo zbyt wysoka temperatura ciała, to objawy sepsy, które można łatwo zauważyć.

Ladit 160x600

Pozostałe objawy, takie jak częstość oddechów spontanicznych powyżej 20 na minutę, czy też podwyższona liczba leukocytów we krwi to objawy sepsy, które można dostrzec dopiero po wykonaniu badań. U dorosłych i starszych dzieci sepsa objawy początkowe ma związane z gorączką, wymiotami, bólem głowy, światłowstrętem, bólami stawów, drgawkami i sennością. W przypadku braku leczenia, albo nieodpowiedniego leczenia mogą pojawić się objawy niewydolności narządów, a nawet całych układów.

Wówczas występuje tak zwana ciężka sepsa, a zatem choroba wywołująca niewydolność, albo poważne zaburzenia czynności narządów. W rozwoju zaburzeń spowodowanych sepsą można zauważyć mechanizm błędnego koła. Polega on na tym, że dysfunkcja jednego narządu powoduje nasilenie zaburzeń pracy kolejnego. Występuje tak zwane sprzężenie zwrotne dodanie. Mechanizm ma charakter wieloukładowy, a zmiany, które zachodzą w organizmie są połączone dość skomplikowaną siecią .

Sepsa prowadzi w konsekwencji do zespołu niewydolności wielonarządowej, co zagraża życiu chorego

Rozpoznanie sepsy jest stawiane w oparciu o stwierdzenie objawów SIRS. Kolejny etap to potwierdzenie obecności specyficznego patogenu w mikrobiologicznych badaniach. Należy pobrać dwie próbki krwi do diagnostyki z osobnego nakłucia żyły, a także z każdego cewnika naczyniowego wprowadzonego przed upływem dwóch dni.

Można pobrać posiew także z innych miejsc, na przykład z płynu mózgowo - rdzeniowego lub opłucnowego.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • Sepsa Objawy
  • sepsa a karmienie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.