Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie sinicy w przypadku, gdy jej przyczyną są choroby układu oddechowego, albo niewydolność serca opiera się na podaniu tlenu.

Ladit 280x336

Tego typu leczenie sinicy jest nieskuteczne w przypadku, gdy sine zabarwienie jest spowodowane obecnością wady serca. Leczenie sinicy jest zwykle poprzedzone wykonaniem odpowiednich badań, między innymi gazometrii i pulsoksymetrii, które pozwalają na wykluczenie hipoksemii.

Gazometria jest diagnostycznym badaniem laboratoryjnym krwi.

Umożliwia rozpoznawanie oraz monitorowanie zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej oraz wymiany gazowej organizmu.

Gazometria polega na pobraniu krwi z tętnicy udowej lub promieniowej, albo krwi kapilarnej z opuszki palca bądź płatka ucha. Po pobraniu krwi należy szczelnie zamknąć strzykawkę, żeby krew nie miała kontaktu z powietrzem. Pulsoksymetria jest nieinwazyjną metodą przezskórnego oznaczania wysycenia krwi tlenem.

Metoda opiera się na zasadzie spektrofotometrycznego pomiaru wysycenia tlenem hemoglobiny.

 

Sinica leczenie powinno rozpocząć się po zaobserwowaniu u siebie pierwszych objawów.

Hemoglobina utlenowana i odtlenowana różnią się między sobą tym, że wykazują odmienne cechy optyczne. Pulsoksymetria jest wskazana w sytuacji jawnej niewydolności oddechowej lub jej podejrzeniem, a także wówczas, gdy konieczne jest monitorowanie stanu pacjenta.

Ladit 160x600

W związku z tym pulsoksymetrię wykonuje się w trakcie znieczulenia ogólnego oraz bezpośrednio po jego zakończeniu, w przypadku, gdy chory jest w ciężkim stanie, a także podczas stosowania tlenoterapii. Do wykonania pomiarów wykorzystuje się pulsoksymetry.

Pulsoksymetr jest urządzeniem elektronicznym, które służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, a mechanizm jego działania opiera się także na zasadzie pomiaru pochłaniania promieniowania czerwonego i podczerwonego przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych.

W przypadku, gdy methemoglobinemia jest przyczyną wystąpienia patologicznego stanu, jakim jest sinica, leczenie polega na zastosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych. W przypadku wrodzonej postaci methemoglobinemii należy zastosować kwas askorbinowy, błękit metylenowy, albo witaminę B2.

Jeżeli methemoglobinemia będąca podłożem sinicy, to należy zastosować błękit metylenowy, wymienne przetoczenie krwi lub komorę hiperbaryczną. W przypadku, gdy methemoglobina powoduje, że rozwija się sinica, leczenie wymaga odstawienia substancji powodującej powstanie patologicznej postaci hemoglobiny.

Jeżeli dapson powoduje methemoglobinemię, z powodu której występuje sinica, leczenie wymaga zastosowania cymetydyny. Terapia sinicy w dużej mierze jest zależna od choroby podstawowej, która zostanie stwierdzona w wyniku przeprowadzenia badań diagnostycznych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • objawy sinicy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.